Festiwal Hałda Jazz to wydarzenie muzyczne, które popularyzuje sztukę improwizowaną i odbywa się od 2008 roku. Współorganizatorem tegorocznej edycji przedsięwzięcia, które potrwa od 31 października do 1 grudnia, jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Przez pierwsze jedenaście lat festiwal odbywał się w Bogatyni. W 2019 organizator festiwalu, Fundacja Promocji Muzyki i Terapii „Green”, podjęła się po raz pierwszy zorganizowania tego przedsięwzięcia w Wałbrzychu, na scenie Filharmonii Sudeckiej, uznając, że zrodzi to możliwość otwarcia sceny Filharmonii dla jazzu jako innego rodzaju sztuki, innego wykonawcy i odbiorcy.

XIII edycja jest poświęcona Krzysztofowi Komedzie. Na scenie wałbrzyskich instytucji kulturalnych wystąpi między innymi Urszula Dudziak, Piotr Damasiewicz i Stepping Stone Quintet. W ramach festiwalu odbędą się także spotkania, wystawy i pokaz filmu dokumentalnego.

Impulsem do wyboru tematyki tegorocznej edycji festiwalu była, celebrowana w ubiegłym roku, 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Dla upamiętnienia rocznicy, zorganizowano wiele projektów, odbyło się mnóstwo koncertów, nagrano nawet kilka płyt. Wszystkie te aktywności były niezwykle ważne, gdyż przybliżyły nieocenioną twórczość tego wybitnego kompozytora i pianisty – tłumaczą organizatorzy festiwalu.

Podkreślają, że zorganizowanie festiwalu jazzowego, jako kolejnej imprezy z całego szeregu podobnych, nie miało sensu.

Realizacja 13. edycji Hałda Jazz musiała więc kryć w sobie coś więcej. Genezy wyboru tematyki tegorocznego wydarzenia należy doszukiwać się w historii, a konkretnie – w krótkim epizodzie z życia Krzysztofa Trzcińskiego, związanego z Wałbrzychem – wyjaśniają.

Jak informowały miejscowe media, „15 września 2011, na ścianie kamienicy przy ul. Słowackiego w Wałbrzychu, gdzie w latach 1946-1947 mieszkał Krzysztof Komeda Trzciński z rodzicami i siostrą, odsłonięto tablicę pamiątkową, na której umieszczono fragment klawiatury pianina i fragment taśmy filmowej oraz inskrypcję: W tym budynku w latach 1946-1947 mieszkał Krzysztof Komeda Trzciński (1931-1969), wybitny kompozytor i pianista jazzowy, światowej sławy twórca muzyki filmowej. Tutaj narodziła się jego pasja do muzyki jazzowej”.

Tło historyczne

W latach 1946-1947 Mieczysław Trzciński, ojciec Krzysztofa, został dyrektorem wałbrzyskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego i przeprowadził się do Wałbrzycha z żoną, córką i synem. Siedziba banku mieściła się przy ul. Słowackiego 23 a. Na górnych piętrach było ulokowane służbowe mieszkanie dyrektora banku, gdzie zamieszkała rodzina Trzcińskich. W tym czasie, Krzysztof Trzciński, późniejszy muzyk i kompozytor, uczęszczał do gimnazjum przy ul. Paderewskiego w Wałbrzychu. Obecnie mieści się tu I Liceum Ogólnokształcące. Również w Wałbrzychu, państwo Trzcińscy kupili swojemu synowi pianino, na którym komponował pierwsze dzieła. Do instrumentu nadal przytwierdzona jest tabliczka z informacją: „Pianino zostało zbudowane w fabryce instrumentów muzycznych w Legnicy, skąd trafiło do sklepu z instrumentami Carla Minge w Wałbrzychu (wówczas niemieckim Waldenburgu). Sklep ten funkcjonował przy obecnej ul. Kościuszki”.

Ciekawostką jest fakt, że, dzięki ubiegłorocznej edycji Hałda Jazz w siedzibie Filharmonii Sudeckiej, okazało się, że instytucja ta usytuowana jest w bliskim sąsiedztwie domu rodziny Trzcińskich. Filharmonię dzieli od mieszkania nastolatka Krzysztofa Komedy zaledwie 80 metrów. Dlatego właśnie, jeszcze w 2019, zrodziła się potrzeba popularyzowania wiedzy o postaci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, jako wałbrzyszaninie. Z powstałej wówczas energii skorzystali organizatorzy tegorocznego Hałda Jazz.

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Miasto Wałbrzych, Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Filharmonia Sudecka, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, KGHM Polska Miedź

Bilety: od 20 do 100 zł, na niektóre wydarzenia towarzyszące wstęp wolny

Filharmonia Sudecka, Stara Kopalnia, Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego Wałbrzych

Pełny program festiwalu można znaleźć tutaj: https://okis.pl/xiii-miedzynarodowy-festiwal-halda-jazz-walbrzych-2020/