Długie kolejki ustawiające się do kas przy ulicy Wejherowskiej, pękający w szwach Aquapark czy oblężone kąpieliska. Tegoroczne wakacje, podobnie jak i te w ubiegłych latach, dobitnie pokazują, że odkrytych basenów we Wrocławiu jest za mało. Co gorsza, na cały miesiąc zamknięto krytą pływalnię Orbita.

Przed nami kolejna fala upałów. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydało w tej sprawie IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych. Od godziny 12 we wtorek 7 sierpnia do godziny 6 w piątek 10 sierpnia, we Wrocławiu prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 30°C do 34°C, a temperaturę minimalną w nocy od 18°C do 22°C.

W gorące dni wrocławianie szukają ochłody m.in. na basenach i kąpieliskach. Problem w tym, że obiektów, gdzie można popływać, zwłaszcza latem, jest jak lekarstwo. Nic więc dziwnego, że osoby, które chcą z nich skorzystać, muszą swoje odstać w długich kolejkach do kas wejściowych. A i same niecki basenowe bardzo często pękają w szwach.

A przypomnijmy, że jeszcze pod koniec XX wieku wrocławianie na brak odkrytych basenów narzekać nie mogli. Ogromną popularnością wśród mieszkańców Krzyków cieszyły się nieistniejące już obiekty przy ul. Skarbowców, Racławickiej czy Ślężnej, swoje baseny miał też Oporów i Brochów. A do przełomu lat 80. i 90. działały również baseny w parku Wschodnim i przy ulicy Łowieckiej na terenie elektrociepłowni.

Basenów jak na lekarstwo

Dziś w stolicy Dolnego Śląska mamy dwa odkryte baseny: przy ulicy Wejherowskiej i na Kłokoczycach, dwa kąpieliska: Morskie Oko i Glinianki, a także trzy bezpłatne miejsca do kąpieli: Królewiecka, Harcerska i Jeziorowa. Plus całoroczny Aquapark, gdzie również są baseny zewnętrzne. Jak na liczące grubo ponad 600 tys. mieszkańców miasto, niewiele.

Co gorsza, w okresie największych upałów, zamknięto – i to na cały miesiąc – krytą pływalnię Orbita przy ulicy Wejherowskiej. Oficjalny powód to przerwa technologiczna, przeznaczona na wymianę wody i czyszczenie basenu. Potrwa aż do 31 sierpnia. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że z powodu upałów o godzinę wydłużono otwarcie letniej pływalni przy Wejherowskiej. Obecnie popływamy tam codziennie do godziny 20.

Nie mamy też dobrych wiadomości dla wszystkich, którzy chcieliby wykąpać się w stawie przy zbiegu ulicy Królewieckiej i Narzędziowej. Od 27 lipca do odwołania, w związku z wystąpieniem sinic, obowiązuje tam zakaz kąpieli. Samo kąpielisko jako teren jest otwarte dla plażowiczów, a obsługa i ratownicy pracują normalnie.

– Zleciliśmy kolejne badania sanepidowi, czekamy na wyniki – wyjaśnia Paweł Szot z biura prasowego magistratu.

Miło spędzić czas nad wodą, ale już bez możliwości kąpieli, można także w jednym z licznych wrocławskich beach barów. Sprawdźcie, gdzie we Wrocławiu znajdziecie plaże miejskie.

Czy powstaną nowe baseny?

Dodajmy, że miasto nie ma także szeroko zakrojonych planów budowy nowych odkrytych basenów. Na razie mówi się tylko o odbudowie kompleksu przy ulicy Polnej na Brochowie. W lipcu Młodzieżowe Centrum Sportu ogłosiło przetarg na rozbiórkę pozostałości po starym obiekcie – parterowego budynku szatniowo-sanitarnego i niecki basenowej.

W tym miejscu ma powstać nowy kompleks, o dwóch funkcjach – całorocznej i letniej. Dwie zewnętrzne niecki mają mieć 500 (basen wielofunkcyjny, z torami pływackimi i dwoma zjeżdżalniami) i 320 metrów kwadratowych (brodzik dla dzieci). Z kolei kryta pływalnia pomieści pięciotorowy basen, brodzik do nauki pływania, salę fitness, jacuzzi i dwie sauny. Koszt całej inwestycji szacowany jest na około 28 mln złotych.

Koncepcję obiektu przygotowuje pracownia architektoniczna ASPA, czyli ta sama, która odpowiadała m.in. za projekt nowego basenu przy ulicy Wejherowskiej.

Gdzie się kąpać we Wrocławiu?

Orbita

Pływalnia letnia Orbita – tak oficjalnie nazywa się teraz kompleks przy ulicy Wejherowskiej, który zmienił swoje oblicze przy okazji budowy krytego basenu na potrzeby The World Games 2017. Przebudowa obiektów odkrytych kosztowała niemal 21 mln złotych – za te pieniądze wyremontowano dwie niecki o wymiarach 50 na 25 metrów (jeden basen pływacki, drugi rekreacyjny), powstały nowe zjeżdżalnie, brodzik i plac zabaw dla dzieci.

Pływalnie letnia czynna jest codziennie od godziny 9 do 20. Bilet normalny, od poniedziałku do piątku, kosztuje 18 zł, a ulgowy 15 złotych. W weekendy jest drożej – odpowiednio 20 i 17 złotych. Po godzinie 16.30 na basen można wejść za 8 złotych.

[wpgmza id=”45″]

Kłokoczyce

Na Kłokoczycach znajdziemy pełnowymiarowy basen pływacki, 60-metrową ślizgawkę wodną, brodzik (obecnie nieczynny do odwołania) i plac zabaw dla dzieci, a także boisko do siatkówki plażowej.

Obiekt czynny jest codziennie od godziny 9 do 19. Ceny biletów w tygodniu to 10 i 8 złotych (normalny i ulgowy), a w weekendy – odpowiednio 13 i 10 złotych. Wejście po godzinie 17 kosztuje 5 zł (normalny bilet) i 4 zł (ulgowy).

[wpgmza id=”47″]

Glinianki

Na miłośników wodnych szaleństw czeka też kąpielisko Glinianki, czyli naturalny akwen z trzema jeziorkami. Do dyspozycji są tam także stoły do gry w tenisa stołowego, boisko do piłki nożnej plażowej oraz boiska do siatkówki plażowej. Dodatkową atrakcją jest także WakePark, ze specjalnym wyciągiem, na którym można spróbować swoich sił w pływaniu na wakeboardzie i nartach wodnych.

Kąpielisko czynne jest codziennie od 9 do 19. Bilet normalny kosztuje 10 złotych w ciągu tygodnia i 13 zł w weekendy, a ulgowy – odpowiednio 8 i 10 złotych. Po godzinie 17 ceny spadają – za ulgową wejściówkę trzeba zapłacić 4, a za normalną – 5 złotych.

[wpgmza id=”46″]

Morskie Oko

Kąpielisko Morskie Oko oferuje akwen o powierzchni 5 hektarów i 10-hektarową plażę. Czeka także brodzik i plac zabaw dla dzieci, 60-metrowa ślizgawka wodna, wypożyczalnia kajaków oraz dwa boiska do siatkówki plażowej.

Z kąpieliska można korzystać codziennie w godzinach 9-19, a ceny biletów są identyczne jak na Gliniankach.

[wpgmza id=”48″]

Bezpłatne miejsca do kąpieli

Od kilku lat magistrat adaptuje dzikie kąpieliska na legalne, bezpłatne miejsca do kąpieli. Najpierw, trzy lata temu zagospodarowano staw Królewiecki na Maślicach – powstała tam plaża, pojawiły się ławeczki, toalety i miejsca do grillowania, a bezpieczeństwa pilnują wykwalifikowani ratownicy.

W 2016 roku do Królewieckiej dołączyły kąpieliska przy przy ulicy Harcerskiej na Oporowie i przy ulicy Jeziorowej na Pawłowicach. Tam też dyżurują ratownicy, jest plaża, punkt medyczny i toalety. Wstęp na wszystkie trzy kąpieliska, czynne od godziny 9 do 19, jest bezpłatny.

[wpgmza id=”49″]

Aquapark

W letnie, upalne dni ochłody można szukać także we wrocławskim Aquaparku. Tam również czekają tereny zielone “pod chmurką” i zewnętrzne baseny. A ponadto, już pod dachem, osiem zjeżdżalni o różnym stopniu trudności, leniwa rzeka, basen z falami, basen pływacki, cztery jacuzzi, Dziecięca Zatoka oraz strefa zabaw dla dzieci.

Aquapark, w sezonie letnim, jest czynny od godziny 8 do 23. Całodniowy bilet normalny kosztuje 49 złotych, a ulgowy – 29 złotych. Bilety trzygodzinne to koszt odpowiednio – 39 i 27 złotych, a dwugodzinne – 29 i 24 złotych. Bilety rodzinne kosztują 115 zł (cały dzień) i 90 zł (3 h).

[wpgmza id=”50″]