We wtorek przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i największych szpitali w regionie wzięli udział w wideokonferencji z lekarzami z prowincji Anhui. Chińczycy udzielili praktycznych wskazówek, jak leczyć osoby zarażone koronawirusem.

Wideokonferencja zorganizowana została przez Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska, który współpracuje z administracją Prowincji Anhui w Chinach. Wzięli w niej udział dyrektorzy oraz lekarze z największych dolnośląskich szpitali – w tym z oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego z ul. Koszarowej, Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka, Dolnośląskiego Centrum Onkologii czy Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. Łącznie blisko 30 medyków.

Strona chińska reprezentowana była przez ekspertów medycznych ze Szpitala Prowincjonalnego w Hefei, stolicy 70-milionowej prowincji – regionalnego partnera naszego województwa od 1997 roku. Lekarze z Państwa Środka podzielili się praktyczną wiedzą z opieki nad zarażonymi pacjentami, organizacją pracy szpitala w trakcie największej liczby zachorowań oraz zasadami izolacji osób zdiagnozowanych pozytywnie.

Wirtualne spotkanie było jednym z elementów przekazywania wiedzy o leczeniu koronawirusa. Omawialiśmy zagadnienia, które zostały wcześniej przesłane przez naszych lekarzy. To blisko 40 pytań i kwestii medycznych, na które nasi partnerzy odpowiedzieli także w formie pisemnej – mówi Karol Przywara z dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego.

Prowincja Anhui leży w bezpośrednim sąsiedztwie Prowincji Hubei, ze stolicą w Wuhan – epicentrum światowej pandemii koronawirusa. Według oficjalnych danych na terenie partnerskiej prowincji Dolnego Śląska zachorowało około 1000 osób, a 5 z nich zmarło. Ostatnio sytuacja w Chinach się ustabilizowała i nastąpił znaczny spadek liczby zachorowań.