125 lat temu na ulice Wrocławia wyjechał pierwszy tramwaj o napędzie elektrycznym. Z tej okazji w niedzielę 17 czerwca (od godz. 11 do 18) w Muzeum Powozów Galowice na miłośników tramwajów czekają nie lada atrakcje. Do muzeum będzie można dojechać z centrum bezpłatnie zabytkowym autobusem Ikarus 260.

125 lat temu – 14 czerwca 1893 roku – na ulice Wrocławia wyjechał pierwszy tramwaj o napędzie elektrycznym i od razu podbił serca wrocławian, którzy do tej pory znali wyłącznie tramwaje ciągnięte przez dorodne jutlandzkie konie.

O trolejbusie do Brochowa i nie tylko…

Ten wyjątkowy jubileusz to doskonała okazja do poznania historii wrocławskich tramwajów, zarówno tych konnych jak i elektrycznych. O wagonach pocztowych i sanitarnych, o trolejbusie do Brochowa, najstarszym przykładzie tego środka transportu w Europie Środkowo-wschodniej, o pierwszych kobietach, które poprowadziły wrocławskie tramwaje, o kolorach wagonów we Wrocławiu będzie można posłuchać w najbliższą niedzielę w Muzeum Powozów Galowice, podczas prezentacji książek Tomasza Sielickiego „Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki…” oraz „Wrocławskie tramwaje konne”. Odczyt autora odbędzie się o godzinie 16.

Budowa linii tramwajowej do Leśnicy. Reprodukcja fotografii 38,6×29 cm. (Komórka Foto-Reporters A, F.A. Czelny, Wrocław pl. Muzealny 4 m. 5, tel. 374-61.)

Na spotkanie autorskie będzie można dojechać bezpłatnie zabytkowym autobusem Ikarus 260 obsługiwanym przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, który dowiezie gości muzealnych z przystanku Opera, do Muzeum Galowice. Odjazd – godzina 15.

Lekcja zdobienia pierników

Już od 12:30 jednak zaczynamy spotkanie z dawnymi tramwajami w naszym Muzeum od warsztatów dla najmłodszych. Piernikarnia Wrocławska przeprowadzi lekcję zdobienia pierników wypiekanych tradycyjną metodą. Motywem przewodnim zdobień – będą oczywiście konie, bo to one ciągnęły powozy a później także i tramwaje z dawnych lat.

Więcej szczegółów na naszej stronie: www.muzeumgalowice.pl