Uczniowie jednego z wrocławskich liceów, w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, postanowili zadebiutować w działalności społecznej. Obiektem ich zainteresowań jest higiena snu.

Zwolnieni z Teorii” to ogólnopolski projekt, którego celem jest zachęcenie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Podczas realizacji wymyślonych przez siebie projektów uczestnicy mają możliwość skorzystania z wiedzy i szeregu narzędzi, które pomagają zaplanować, realizować i monitorować postępy prac. Mają także zapewnioną opiekę mentorską. Pomysłodawcy inicjatywy “Zwolnieni z Teorii” zostali w 2016 roku wpisani na listę Forbes 30 Under 30 Europe w kategorii Działalność społeczna, jako jeden z najważniejszych przedsiębiorców społecznych w Europie. Najlepsze zrealizowane w ramach programu projekty mogą starać się o nagrodę „Złotego wilka”, która przyznawana jest przez kapitułę złożoną z osobistości polskiego biznesu i świata nauki.

Problemy ze snem dotykają także młodych ludzi

W bieżącej edycji projektu ze wsparcia korzysta ponad 9 tysięcy młodych ludzi w całej Polsce. W tym – grupa sześciorga uczniów z XIV Liceum im. Polonii Belgijskiej. Ich celem jest edukacja rówieśników na temat zdrowego snu.

Jesteśmy pasjonatami biologii, chemii, informatyki, grafiki komputerowej, organizacji, planowania, socjologii czy psychologii – mówi Natalia Pospiech, członkini zespołu „W krainie snów”. – Sen jest tematem szczególnie nam bliskim, ponieważ wymagające zajęcia szkolne, ale też te dodatkowe, połączone z ambicjami i życiem towarzyskim, pozostawiają bardzo mało czasu na odpoczynek. W naszych głowach rodziło się pytanie: jak niedobory snu na nas wpływają? Jak zwiększyć efektywność naszego snu, by być bardziej wypoczętym? Zagłębialiśmy się w procesy fizjologiczne snu, chronotypy… Naszą przygodę zdobywania świadomości prawidłowej higieny snu postanowiliśmy szerzyć tak, by inni też dowiedzieli się, jak ważną rolę pełni sen w organizmie człowieka.

Uczestnicy projektu wiedzę przekazują poprzez stronę internetową i media społecznościowe. Znajdują się tam stworzone przez uczestników filmy, animacje i ikonografiki, a także artykułu popularnonaukowe. Na kanale YouTube znajdują się także wywiady z naukowcami: profesorem Krzysztofem Simonem czy profesor Moniką Bronkowską. Wszystko po to, aby szerzyć wiedzę na temat efektywnego odpoczynku. Realizując działania społeczne uczestnicy sami zdobywają wiedzę i umiejętności, których nie poznaje się w szkole.

– Najbardziej ciekawe w tworzeniu projektu jest to, że uczy uniwersalnych umiejętności, które mogą być przydatne na wielu ścieżkach kariery – mówi Natalia Pospiech. – Mamy na myśli planowanie, zarządzanie czasem, współpracę w grupie, rozwiązywanie konfliktów czy problemów, szybkie podejmowanie decyzji czy też umiejętność sprawnej komunikacji. Są to takie rzeczy, których uczymy się teraz na „żywym organizmie” w postaci naszego projektu.

Przekazując wiedzę sami się uczymy

Chociaż bardzo się różnimy, mamy wspólny cel – zadbać o sen młodych ludzi.” – piszą o sobie na stronie internetowej. Różnorodność i odmienne zainteresowania często stają się jednak siłą zespołu.

Każdy zajmuje się innymi aspektami naszego projektu, przez co indywidualnie mamy różne kierunki tego rozwoju – tłumaczy mówi Natalia Pospiech. – Dla naszych informatyków będzie to tworzenie bardziej profesjonalnych i skomplikowanych grafik oraz animacji, dla osób trzymających pieczę nad dokumentacją i terminami – planowanie i organizacja, dla tych z nas, którzy zbierają informacje do materiałów i je przekazują – umiejętność dostosowania i selekcji treści.

Z efektem działań zespołu „W krainie snów” można zapoznać się na stronie internetowej a także w mediach społecznościowych. Twórcy liczą na to, ze zdobyta wiedza pozwoli nam spać spokojniej. Jak wiadomo, jest to kluczowe dla efektywności i dobrego samopoczucia.