W najbliższych dniach miasto wprowadzi zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu przebudowywanej ulicy Pięknej z Nyską. Skrzyżowanie zostanie zamknięte dla ruchu kołowego i rozpocznie się tam budowa ronda.

Przypomnijmy, przebudowa ulicy Pięknej rozpoczęła się pod koniec kwietnia.

Do tej pory na całym odcinku realizowano prace ziemne i sieciowe: kanalizację deszczową, miejskie kanały teletechniczne oraz zasilanie do nowego oświetlenia. W połowie sierpnia w obrębie skrzyżowania Pięknej z Nyską rozpoczęto prace sieciowe i przygotowawcze do całkowitego jego zamknięcia – informuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (10/11 października) skrzyżowanie zostanie wyłączone z ruchu i rozpocznie się jego przebudowa. Jak zapowiadają urzędnicy, ulice Piękna i Nyska będą oznakowane na wlotach jako drogi bez przejazdu. 

– Na całym obszarze skrzyżowania rozpoczną się dalsze rozbiórki i prace sieciowe, których zwieńczeniem będzie powstanie ronda. To oznacza całkowity brak przejazdu przez skrzyżowanie. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać aż do zakończenia prac drogowych. Spodziewamy się zakończenia wszystkich robót w ciągu ulicy Pięknej jeszcze w tym roku kalendarzowym. Finisz prac na samym rondzie nastąpi już w 2022 roku – wyjaśnia Ewa Mazur ze ZDiUM-u. 

Jak informuje ZDiUM, z utrudnieniami w ruchu wynikającymi z toczących się prac budowlanych w obrębie skrzyżowania oraz ulicy Pięknej na odcinku aż do Armii Krajowej, należy liczyć się aż do zakończenia budowy.

W tej chwili wykonawca wkracza bowiem w kluczowy etap robót – przebudowy skrzyżowania, zakończenia prac sieciowych i robót drogowych przy poszerzaniu jezdni oraz budowie chodnika. Zaprojektowane rondo będzie miało średnicę zewnętrzną 32 m, wewnętrzną – 17 m. Szerokość jezdni wyniesie 5 m, na wlotach do pierścienia pojawią się azyle dla pieszych – wyliczają urzędnicy.

fot. ZDiUM

Inwestycja dla poprawy komfortu

ZDiUM zapewnia, że celem inwestycji jest przede wszystkim poprawa komfortu życia mieszkańców „starej” i „nowej” zabudowy ulicy Pięknej.

Będzie to możliwe poprzez poszerzenie jezdni na odcinku do ulicy Nyskiej do alei Armii Krajowej z 6 do 9 metrów, co pozwoli wydzielić dodatkowy pas ruchu. Jego rolą będzie poprawa warunków obsługi komunikacyjnej zabudowy mieszkalnej, szczególnie nowo powstałej i nowo projektowanej tak, aby nie upośledzać ruchu na głównych pasach ruchu ul. Pięknej. W ramach inwestycji pojawią się również miejsca postojowe, chodniki oraz dojścia wraz ze zjazdami – wyjaśniają przedstawiciele Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Po stronie południowej ul. Pięknej zaprojektowano brakujący chodnik o szerokości 2 metrów (na długości planowanej obsługi p.poż – 4.0 m) połączony z istniejącymi chodnikami przy skrzyżowaniu z ul. Nyską i Armii Krajowej. Całkowita długość projektowanego chodnika wynosi około 470 metrów. 

Zadanie jest realizowane przy partycypacji finansowej deweloperów w wysokości ok. 75% (wliczając koszt opracowania dokumentacji projektowej poniesiony przez deweloperów). Koszt inwestycji wynosi 4, 068 mln zł. Termin ukończenia całego zadania przypada na koniec 2021 i początek 2022 roku – dodają w ZDiUM-ie.