Przystanek tramwajowy „Rynek” przy ulicy Kazimierza Wielkiego przejdzie metamorfozę. Pojawią się tam pergole z wiszącymi donicami i zielone ławy do siedzenia.

Wczoraj informowaliśmy, że w tym roku ma powstać nowe przejście przy skrzyżowaniu trasy W-Z z ulicą Ruską, które ułatwi przemieszczenie się między przystankami MPK. To nie koniec zmian dla pasażerów tramwajów, którzy korzystają z przystanku „Rynek”.

Będziemy tworzyli zielony przystanek na Kazimierza Wielkiego – zapowiada prezydent Jacek Sutryk.

Na pierwszy kwartał 2020 roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zaplanował ogłoszenie przetargu na wyposażenie przystanku tramwajowego nr 10004 przy ul. Kazimierza Wielkiego w obiekty małej architektury, wiaty oraz zieleń. Szacunkowa wartość zamówienia to niespełna 187 tys. złotych.

„Zielone przystanki w centrum miasta” to projekt, który został wybrany w ramach Zielonego WBO 2017, a w 2018 roku magistrat przeprowadził konsultacje społeczne całego przedsięwzięcia,

Społeczny aspekt całego projektu jest dla nas kluczowy – podkreślał Krzysztof Ziental z Biura ds. Partycypacji Społecznej w magistracie. 

Jako pierwszy do zazielenienia został wytypowany przystanek tramwajowy na ul. Kazimierza Wielkiego przy zbiegu z ulicą Ruską. Niewykluczone, że w przyszłości zielone przystanki powstaną także m.in. na ulicy Widok, placu Teatralnym, ulicy Świdnickiej czy placu Jana Pawła II.

Jak będzie wyglądał przystanek „Rynek”?

W ubiegłym roku ZDiUM wybrał wykonawcę dokumentacji projektowej całego przedsięwzięcia. Najkorzystniejsza okazała się oferta złożona przez Pracownię Architektury Krajobrazu IKROPKA.

Dokumentacja projektowa powinna uwzględniać projekty poszczególnych elementów wyposażenia przystanków, rozmieszczenie tych elementów na peronie, zasilenie wiat przystankowych, sposób montażu elementów wyposażenia, rodzaj oraz rozmieszczenie zieleni oraz sposób jej pielęgnacji, sposób odprowadzania nadmiaru wody, zazielenienie bariery wygrodzeniowej wraz ze sposobem nasadzeń oraz pielęgnacją – wyliczali urzędnicy.

Teraz przyszedł czas na przeprowadzenie robót budowlanych.

Jak czytamy w koncepcji przygotowanej przez Fundację Napraw Sobie Miasto, w ramach projektu „Zielone przystanki” opracowane zostały 2 elementy małej architektury możliwe do zastosowania na przystankach tramwajowych we Wrocławiu. To elementy to pergola z donicą wiszącą – element wyposażony w drewnianą podpórkę do opierania się oraz donica z ławą – stalowa donica w okładzinie drewniano-stalowej z funkcją siedzenia.

Jeśli chodzi o rośliny, które mogą być nasadzone w tych donicach, projektanci zaproponowali m.in. winobluszcz pięciolistkowy, bluszcz pospolity, klon zwyczajny, tawułę japońską, jałowiec sabiński, rozchodnik okazały, brzozę brodawkowatą, sosnę górską, rozplenicę japońską czy szałwię omszoną.