Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski zdecydował, że mecz 19. kolejki PKO Ekstraklasy pomiędzy Śląskiem Wrocław a Lechem Poznań rozegrany zostanie bez udziału publiczności. To pokłosie wydarzeń, do których doszło w minioną niedzielę w trakcie spotkania z Legią Warszawa.

Niedzielny mecz został przerwany przez sędziego na około 10 minut, po tym jak kibice obu drużyn odpalili race i sztuczne ognie. Po tym spotkaniu Śląsk Wrocław zwrócił się do Wojewody Dolnośląskiego z wnioskiem o zamknięcie sektora B podczas meczu 19. kolejki PKO Ekstraklasy, w którym wrocławianie podejmą piłkarzy Lecha Poznań.

W środowe popołudnie Wojewoda Dolnośląski podjął decyzję o zakazie przeprowadzenia z udziałem publiczności meczu Śląsk Wrocław – Lech Poznań w sobotę 14 grudnia.

Powyższa decyzja jest związana z wydarzeniami zaistniałymi podczas meczu 8.12.2019 roku pomiędzy Śląskiem Wrocław z Legią Warszawa. Użyte w trakcie spotkania rodzaje oraz sposób użycia środków pirotechnicznych podczas ostatniego meczu stworzyły realne zagrożenie bezpieczeństwa uczestników imprezy masowej. Powyższe wydarzenia nie dają gwarancji zapewnienia wymaganego poziomu bezpieczeństwa uczestnikom kolejnego meczu – czytamy w komunikacie wojewody.

Jak informują przedstawiciele Śląska Wrocław, kibice, którzy kupili już bilety na mecz z Lechem Poznań, otrzymają zwrot środków.

Rekompensata przewidziana jest także dla posiadaczy karnetów. O szczegółach poinformujemy w czwartek, w oddzielnym komunikacie – dodają.

Policjanci przy wrocławskim stadionie
fot. KWP we Wrocławiu

Policja: 28 kibiców zatrzymanych

Jak informują funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, podczas niedzielnego meczu doszło do naruszenia prawa przez kibiców.

Działania podjęte przez funkcjonariuszy doprowadziły do zatrzymania 28 osób, które podejrzane są o posiadanie środków pirotechnicznych oraz narkotyków. Byli to mężczyźni, w wieku od 17 do 47 lat. Większość posiadała materiały pirotechniczne, a dwóch z nich środki odurzające w postaci marihuany – wylicza asp. szt. Łukasz Dutkowiak.

Funkcjonariusze zapowiadają, że kibice, którzy swoim zachowaniem naruszyli prawo, odpowiedzą teraz m.in. za naruszenie przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Przypomnijmy, że za posiadanie materiałów pirotechnicznych, zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych grozić może kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast posiadanie narkotyków zagrożone jest karą do 3 lat więzienia – dodaje asp. szt. Łukasz Dutkowiak.

Oświadczenie WKS Śląsk Wrocław

W związku z wydarzeniami podczas meczu Śląsk Wrocław – Legia Warszawa Zarząd WKS Śląsk Wrocław oświadcza, co następuje:

1. Przepisy prawa obowiązują każdego uczestnika imprezy masowej, a bezpieczeństwo kibiców jest dla nas najwyższą wartością. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której grupa osób zakłóca przebieg meczu, odpalając niedozwolone prawem środki pirotechniczne.

2. Przed rozpoczęciem meczu z Legią Warszawa, we współpracy z służbami, przeszukano poszczególne sektory Stadionu Wrocław przy udziale psa przeszkolonego zakresie wykrywania materiałów pirotechnicznych. Kontroli poddano zwłaszcza najbardziej narażony na odpalenie rac sektor B, w tym toalety i ciągi komunikacyjne.

3. W wyniku kontroli prowadzonej przez służby porządkowe zatrzymano 26 osób usiłujących wnieść na Stadion Wrocław środki pirotechniczne. Zostały one przekazane Policji i zatrzymane na postawie art. 59 ust. 1 Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych.

4. Pomimo skrupulatnej kontroli i ujawnienia przez służby porządkowe dużych ilości niedozwolonych środków, podczas meczu odpalona została pirotechnika. Obecnie trwa analiza zapisów monitoringu mająca wykazać, w jaki sposób doszło do jej wniesienia na stadion.

5. Dodatkowo klub zwrócił się do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu z prośbą o przeprowadzenie audytu, którego celem będzie zweryfikowanie procedur bezpieczeństwa obowiązujących podczas imprez masowych organizowanych przez Śląsk Wrocław.

6. W związku z wydarzeniami podczas meczu Śląsk Wrocław – Legia Warszawa, klub zwrócił się do Wojewody Dolnośląskiego z wnioskiem o zamknięcie sektora B podczas meczu 19. kolejki PKO Ekstraklasy Śląsk Wrocław – Lech Poznań.

7. WKS Śląsk Wrocław SA deklaruje daleko idącą pomoc w wykryciu sprawców oraz dalszą walkę z przypadkami naruszania prawa na Stadionie Wrocław.