Do wrocławskiego magistratu trafił wniosek, by na elektronicznych tablicach DIP pojawiło się przypomnienie o zakazie palenia na przystankach MPK. Co na to urzędnicy?

Z takim pomysłem wyszedł radny wrocławskiej rady miejskiej Janusz Chudzik, który skierował interpelację w tej sprawie do prezydenta Jacka Sutryka.

W związku z licznymi przypadkami nieprzestrzegania zakazu palenia wyrobów tytoniowych na przystankach przez osoby oczekujące na pojazdy komunikacji miejskiej, zwracam się z prośbą do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta o umieszczenie na tablicach DIP zdania przypominającego o takim zakazie – pisze radny Janusz Chudzik.

Na interpelację odpowiedział Marek Żabiński, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu we wrocławskim magistracie, który podkreśla, że podsystem Dynamicznej Informacji Przystankowej ma za zadanie zapewnienie osobom oczekującym na przystankach niezbędnych informacji związanych z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej.

Na każdej tablicy oprócz pól z aktualnym rozkładem jazdy oraz predykcją, jest tylko jeden wiersz przewidziany na istotne dla podróżnych komunikaty. To, czego podróżni oczekują, to przede wszystkim informacje o zmianach rozkładów jazdy, aktualnych trasach przejazdów, wyłączeniach przystanków, opóźnieniach i innych utrudnieniach podawanych na bieżąco, wpływających na plan ich podróży. W tym wierszu zostały włączone również komunikaty o stanie powietrza we Wrocławiu – wylicza Marek Żabiński.

Jak tłumaczy urzędnik, jeden krótki wiersz nie pozwala na wyświetlenie choćby pojedynczego komunikatu w całości, więc tekst musi być przewijany.

Nadmiar komunikatów spowoduje, że szybkie przekazanie istotnych informacji z punktu widzenia potencjalnych pasażerów komunikacji miejskiej, będzie trwało zbyt długo, powodując niejednokrotnie (w związku ze zbyt długim oczekiwaniem na wyświetlenie komunikatów o ważnych bieżących zmianach związanych z funkcjonowaniem komunikacji) nawet ich nieprzeczytanie – zaznacza Żabiński.

I przypomina, że na przystankach użytkowanych przez MPK Wrocław, umieszczone są na stałe informacje o zakazie używania – palenia wyrobów tytoniowych.

W związku z powyższym uważam, że umieszczenie komunikatów o zakazie palenia na przystankach w systemie DIP może spowodować ograniczenie funkcjonalności systemu, a obecne oznaczenia na wiatach i słupkach są dostatecznym sposobem informacji o przedmiotowym zakazie – kończy Marek Żabiński.