Zieleń miejska, nowe parki, boiska i tereny rekreacyjne, inwestycje dla pieszych i rowerzystów – te kategorie inwestycji najchętniej popierają mieszkańcy naszego miasta. W piątek poznaliśmy oficjalne wyniki głosowania w ramach piątej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy wybrali 5 projektów ogólnomiejskich oraz 64 projekty w 14 rejonach miasta. Które pomysły trafią do realizacji? Przeczytajcie, co powstanie w Waszej najbliższej okolicy.

Mieszkańcy Wrocławia najczęściej wybierali projekty związane z zielenią i rekreacją. Fot. Pixabay

Przez trzy tygodnie wrocławianie mogli decydować, które projekty mieszkańców powinny być zrealizowane w naszym mieście i na poszczególnych osiedlach. Głosy mogliśmy oddawać zarówno w formie papierowej, jak i przez internet. Losy niektórych projektów ważyły się do samego końca – przez trzy tygodnie oddano prawie 100 tys. głosów, z czego aż 10 tys. padło w ostatnim dniu głosowania 2 października.

Statystyki pokazują, że najbardziej zaangażowani są mieszkańcy rejonu 1, obejmującego Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki i Przedmieście Świdnickie. Na projekty z tego rejonu oddano ponad 20 tys. głosów ważnych. Na drugim końcu listy znalazły się Kuźniki, Nowy Dwór i Muchobór Mały, gdzie padło tylko 2685 głosów.

Pięć najlepszych projektów ogólnomiejskich: każdy otrzyma do miliona złotych

Przypomnijmy, że do puli tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego trafiło 25 milionów złotych. Każda osoba mogła oddać maksymalnie cztery głosy: dwa na projekty ogólnomiejskie (na każdy mógł przypadać nie więcej niż milion złotych) oraz dwa na projekty realizowane w konkretnym rejonie Wrocławia. Projekty rejonowe dzieliły się na małe (do 250 tys. zł) i duże (do 750 tys. zł). Na każdy z 14 rejonów przypadało 1,5 mln złotych.

Wyniki WBO 2017 sugerują, że mieszkańcy Wrocławia spędzają coraz więcej czasu na świeżym powietrzu, wśród zieleni, i to tam widzą największą potrzebę inwestowania. Najwięcej głosów wśród projektów ogólnomiejskich zdobył postulat utworzenia toalet na terenie parków i terenów rekreacyjnych. Powstaną one w parku Grabiszyńskim, parku Klecińskim i na polanie Karłowickiej.

Na drugim i trzecim miejscu pod względem liczby głosów znalazły się inwestycje rowerowe. Zielona Obwodnica Wrocławia ma połączyć różne osiedla. Drodze rowerowej ma towarzyszyć także ścieżka dla pieszych i biegaczy. Jej drugi etap ma objąć odcinki: Tarnogaju przez Wojszyce i Jagodno, Krzyki i Borek, Grabiszyn–Grabiszynek aż po Gajowice i Muchobór Mały.

Fot. strona projektu na WBO 2017

Kolejny projekt Rowerowy Wrocław 2017 przewiduje poprawę bezpieczeństwa i wygody rowerzystów na wrocławskich ulicach poprzez utworzenie dróg lub pasów rowerowych, a w przypadku braku miejsca – uspokojenie ruchu. Liderzy projektu proponują takie lokalizacje jak ulica Borowska, Gliniana, Hubska, Bardzka, Swobodna, Małachowskiego, Poniatowskiego, Żmigrodzka, św. Mikołaja oraz Plac Społeczny. Obszernie na temat inwestycji rowerowych piszemy tutaj.

Zieleń dla Wrocławia – pod tym hasłem w całym mieście mają powstać nowe parki kieszonkowe, nasadzenia i enklawy zieleni (pod uwagę bierze się te lokalizacje). Autorzy projektu podkreślają, że we Wrocławiu brakuje drzew, choć istniejące sieci podziemne wcale nie kolidują z nowymi nasadzeniami. Innym problemem są tereny zaniedbane lub w ogóle pozbawione zieleni.  

W ramach budżetu WBO 2017 powstanie także około 50 budek dla kotów wolno żyjących. Projekt poparło blisko 5 tys. osób. Przemawia za nim nie tylko zapewnienie schronienia zwierzętom i ułatwienie nad nimi opieki, ale także fakt, że koty polują na szczury, które stały się prawdziwą plagą Wrocławia. W naszym mieście mieszka około dwa miliony tych szkodników.

Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie (rejon nr 1)

Najwięcej głosów wśród projektów małych otrzymała rewitalizacja skweru im. Adolfa Marii Bocheńskiego. Plac położony przy zbiegu ulic Szczytnickiej, Miłej, Piwnej i Sępa-Szarzyńsiego kojarzą głównie okoliczni mieszkańcy. Starsi doskonale wiedzą, że w latach 70. był popularnym miejscem spotkań, ale od tego czasu jego wizerunek podupadł. Dzięki rewitalizacji znów ma to być miejsce zielone i zachęcające do odpoczynku, a skwer ma zyskać podobny charakter co pobliski Ostrów Tumski. Skwer nosi nazwę Adolfa Marii Bocheńskiego – pisarza oraz żołnierza podporucznika Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, odznaczonego Orderem Virtuti Militari. Tu też znajduje się jego tablica pamiątkowa

Drugi wybrany projekt to Bulwar Fizyków, który pojawi się na bulwarze im. J. Zwierzyckiego nad Odrą w pobliżu mostów Pomorskich. Ma pełnić funkcję edukacyjną i zachęcić dorosłych i dzieci do poznawania praw nauki poprzez zabawę i zwierciadła akustyczne.

W ogromnym stopniu poprawi się bezpieczeństwo osób mieszkających w obrębie ulic Nowowiejskiej, Wyszyńskiego, Jaracza i Orzeszkowej. Do tej pory na dziurawym podwórku nie było żadnego oświetlenia.

W centrum Ołbina przy Szkole Podstawowej nr 1 na ulicy Nowowiejskiej powstanie ogólnodostępne boisko do gry w piłkę nożną ze sztuczną trawą. Takiego obiektu w najbliższej okolicy nie było, choć mieszka tutaj coraz więcej osób. Rodzicie i dzieci chętnie korzystają z istniejącego od kilku lat boiska wielofunkcyjnego do koszykówki, piłki nożnej, badmintona czy siatkówki.

Wyniki WBO 2017 projekty: centrum Wrocławia

 

Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Bieńkowice (rejon nr 6)

To kolejne osiedla, które postawiły na projekty związane z rekreacją i zielenią. Na Brochowie przy SP nr 80 powstanie boisko wielofunkcyjne. To duże udogodnienie, ponieważ nie było tutaj podstawowej infrastruktury sportowej, a uczniowie i mieszkańcy 5-tysięcznego Brochowa na najbliższy orlik musieli się wybrać kilometr dalej, na obrzeża osiedla. Przy tej samej szkole podstawie również nowy, nietypowy plac zabaw z takimi elementami jak siatki wspinaczkowe, bocianie gniazdo czy torami przeszkód. Po godzinach lekcyjnych będzie dostępny dla wszystkich dzieci.

Na Niskich Łąkach, podobnie jak na Zakrzowie, poprawi się infrastruktura do gry w baseballa i softballa. Jak widać dyscypliny te trenuje coraz więcej osób. Ciekawym projektem jest Zielona Obwodnica Wrocławia. Ścieżka dla pieszych i rowerzystów ma przebiegać przez tereny zielone i łączyć różne osiedla i parki.

Huby, Gaj, Tarnogaj (rejon nr 7)

Hubosfera – tak będzie nazywać się nowe centrum sportu i rekreacji, które powstanie między blokami na ulicy Ślicznej. Miejsce ma integrować mieszkańców, zapraszać na pikniki, festyny i aktywny wypoczynek. Powstanie tutaj m.in. łąka piknikowa, pergola czy ścieżka zdrowia dla biegaczy, a także górka saneczkowa, która latem może służyć jako widownia podczas wydarzeń plenerowych.

Projekt Hubosfery, źródło: strona WBO 2017

Inne projekty w tym rejonie zakładają stworzenie nowego boiska do piłki nożnej w Parku Skowronim, budowę bezpiecznego przejścia przy Centrum Handlowy Gaj, budowę chodnika wzdłuż ruchliwej ulicy Bogedaina oraz utwardzenie nawierzchni drogi ulicy Wieczystej.

Ołtaszyn, Wojszyce, Jagodno (rejon nr 8)

Największym projektem w tym rejonie jest Park Wojszyce. W tym roku ma rozpocząć się porządkowanie terenu przy ulicy Wierzyńskiego, który stanie się nowym miejscem spacerów z alejkami i placami zabaw. O tym jak będzie wyglądać park, zdecydują mieszkańcy podczas konsultacji społecznych. Na Ołtaszynie na rewitalizację czeka teren zielony, który przylega do dawnej siedziby Domu Kultury.

Druga grupa zwycięskich projektów poprawia bezpieczeństwo pieszych. Spokojna, osiedlowa ulica Nefrytowa stała się w ostatnim czasie trasą przelotową dla aut, które omijają korki na głównych ulicach Ołtaszyna. Stąd pomysł wprowadzenia progów, oświetlenia i chodników.

Duże natężenie ruchu jest także na skrzyżowaniach ulicy Grota-Roweckiego z Przystankową i Pawła Jasienicy na Wojszycach, które stanowią drogi dojazdowe do centrum miasta z autostrady i miejscowości pod Wrocławiem.

Gajowice, Powstańców Śląskich, Borek (rejon nr 9)

Mieszkańcy tego rejonu dobrze wiedzą, jakich zmian potrzebują na osiedlu, dlatego ponownie oddali głosy na projekty, które zapoczątkowali lokalni działacze w poprzednich edycjach WBO. Na tych osiedlach istotną grupę mieszkańców stanowią osoby starsze. Społecznicy chcieliby dodać więcej zieleni, ławek i światła na podwórku na tyłach bloku Powstańców Śląskich 105-111. Powstałaby tutaj również siłownia zewnętrzna dostosowana do osób starszych.

Wrocławianie chcą także zadbać o podwórko między ulicami Wandy, Krakusa i Hallera. W miejsce śmietników i nieładu chcą wprowadzić jasny podział na strefę rekreacyjną i zieloną, miejsca do parkowania oraz do wyrzucania odpadów.

Sporym przedsięwzięciem będzie Sportowe Osiedle w rejonie ulicy Sztabowej. Na nowych lub wyremontowanych boiskach mieszkańcy zagrają w siatkówkę, piłkę nożną czy petanque (odmianę gry w bule). Obiekty będą oświetlone i monitorowane. Poza tym miłośnicy Parku Południowego zagłosowali za strefą z nowymi przyrządami gimnastycznymi.

Grabiszyn-Grabiszynek, Krzyki-Partynice, Oporów, Klecina (rejon nr 10)

Wszystkie projekty w tym rejonie będą zachęcać do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. W Parku Grabiszyńskim powstanie bezpieczna ścianka wspinaczkowa dla dzieci – podobne obiekty można spotkać w wielu miejscach w Polsce. Coraz większą popularnością cieszy się kalenistyka, czyli ćwiczenia typu street workout, z których mogą także korzystać osoby o średniej sprawności fizycznej.

Otwarte siłownie powstaną też w ciągu zielonych alejek na Oporowie (między Ostroroga a Bukowskiego) oraz w Parku Klecińskim. Oba wspomniane projekty uzupełnia postawienie nowych ławek, tablic informacyjnych i koszy na śmieci w Parku Grabiszyńskim oraz oświetlenie Parku Klecińskiego, gdzie brak latarni w godzinach wieczornych skutecznie zniechęcał biegaczy.

Wyniki WBO 2017 projekty: południe Wrocławia

Kuźniki, Nowy Dwór, Muchobór Mały (rejon nr 11)

Tutaj na projekty padło najmniej głosów spośród wszystkich rejonów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Patrząc na to z drugiej, pozytywnej strony można zauważyć, jak niewiele trzeba, aby zrealizować swój pomysł i zrobić coś dla osiedla i jego mieszkańców. Żaden z projektów nie musiał zdobyć nawet tysiąca głosów.

Przykładem takich małych-wielkich zmian będzie przebudowa dziurawego chodnika przed zespołem szkół przy ulicy Zemskiej. Uczęszcza do niego na co dzień około 1000 uczniów. Kolejne projekty to remont boiska na Kuźnikach (przy Szkole Podstawowej nr 37) oraz boisko i siłownia na Muchoborze Małym (Szkoła Podstawowa nr 28).

Ruch rowerowy ma usprawnić nowa ścieżka, która połączy Nowy Dwór z ulicą Strzegomską i Klecińską a ruch samochodowy – budowa pasa do lewoskrętu oraz zatoczki autobusowej na skrzyżowaniu ulicy Żernickiej z Kołobrzeską.

Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn., Gądów-Popowice Płd., Szczepin (rejon nr 12)

Największą inwestycjąbędą nowe ścieżki rowerowe. 660 metrów nowych tras będzie prowadzić wzdłuż ulicy Drzewieckiego na osiedlu Gądów-Popowice Płd.

Rowerzyści i piesi będą mogli odpocząć w pobliskiej zielonej strefie relaksu, która powstanie przy Przychodni Kosmonautów (ulica Horbaczewskiego i Bulwar Ikara). Po wysiłku sportowym lub wizycie u lekarza będzie można zaczerpnąć sił, odpoczywając m.in. na bujanych huśtawkach z drewnianych bali w kształcie pergoli. Powstaną tutaj też miejsca parkingowe.

Sercem Szczepina stanie się Skwer O. Damiana de Veuster. Projekt zakłada stworzenie placu zabaw dla młodzieży obok istniejącego, który był dostosowany dla młodszych. Dzięki temu będą mogły korzystać z tego miejsca rodziny z dziećmi w każdym wieku. Zieleń ma wypełnić także ulice na Gądowie Małym w ramach projektu Osiedle Drzew.

Muchobór Wielki, Żerniki, Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec (rejon nr 13)

Sport to zdrowie – tę dewizę wzięli sobie do serca mieszkańcy osiedli na zachodzie Wrocławia. Największą inwestycją będzie Żernicki Park Sportu i Rekreacji. Pomysłodawcy chcieli wziąć odpowiedzialność za losy parku i stworzyć ,,miejsce, które nie tylko ładnie wygląda, ale też zmobilizuje do aktywności fizycznej, pomoże w edukacji i wychowa kolejne pokolenia wrocławian”.

Osoby spragnione wysiłku za niedługo będą mogły także trenować na siłowni na świeżym powietrzu przy ulicy Żernickiej. Jerzmanowo też chce mieć swoje Zachodnie Centrum Sportu – kompleks boisk do piłki nożnej przy ulicy Gałowskiej.

Fot. strona projektu na WBO 2017

Na Muchoborze Wielkim kolejne boiska powstaną przy ulicy Trawowej. Obok dotychczasowego do gry w piłkę nożną, pojawią się dwa tory do gry w bule, dwa stoły do gry w ping-ponga oraz dwa boiska do badmintona. Na osiedlu brakuje zieleni, dlatego w okolicy Rakietowej i Stanisławowskiej, nad strumieniem Kasiną powstanie nowe miejsce spacerów z tarasami i siedziskami.

Leśnica, Maślice, Pracze Odrzańskie (rejon nr 14)

W tym rejonie zwyciężyły projekty, które stawiają na integrację mieszkańców. Zieloną strefą dla osób zamieszkujących Maślice stanie się nieużytkowany dotąd teren nad stawem przy ulicy Głównej.

Na Złotnikach ma powstać plac zabaw integracyjny – od przedszkola do seniora – pod nazwą „Złota integracja”. Mimo że na osiedlu mieszka kilka tysięcy osób, brakuje placu zabaw, który byłby dostępny dla wszystkich i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jeszcze bardziej takich miejsc brakuje na osiedlu Mokra, pozbawionym dobrego dojazdu (utwardzonej drogi asfaltowej, ścieżek rowerowych), podstawowej infrastruktury (gazu i kanalizacji) czy właśnie miejsc rekreacji. Odpowiedzią na tę ostatnią potrzebę będzie Mokrzański Plac Zabaw.

Mieszkańcom Leśnicy przeszkadzał z kolei hałas związany z ruchem samochodów po ulicy Złotnickiej. Na odcinku między ulicami Kosmonautów i Wielkopolską nawierzchnia brukowana zostanie zastąpiona na asfaltową.

Wyniki WBO 2017 projekty: zachód Wrocławia

Osobowice-Rędzin, Świniary, Lipa Piotrowska, Widawa, Polanowice-Poświętne-Ligota, Sołtysowice (rejon nr 4)

Przykładem rozbudowującego się osiedla jest Lipa Piotrowska. Przy ulicy Cynamonowej powstanie wielofunkcyjne boisko do piłki ręcznej, koszyków i mini-futbolu. Podobnego obiektu sportowego nie miały do tej pory również sąsiednie osiedla.

Już niebawem boisk będzie jeszcze więcej, bo mieszkańcy Widawcy także zagłosowali za podobnym obiektem, które powstanie przy ulicy Kominiarskiej. Dalszą renowację czeka także boisko do gry w piłkę nożną w Lasku Osobowickim.

W kolejny etap realizacji wkracza także Międzypokoleniowe Centrum Rekreacji na ulicy Tymiankowej. Do aktywnego spędzania czasu służyć będą urządzenia do uprawiania kalisteniki.

Karłowice-Różanka, Kleczków (rejon nr 2)

Prawie 5 tysięcy głosów zyskały dwa projekty dotyczące stworzenia placu zabaw na terenie niecki Brodzika przy ulicach Kasprowicza i Berenta. Kiedyś znajdowało się tutaj boisko asfaltowe z bramkami i koszami. Obiekt rozebrany i popularny teren rekreacji stał przez 20 lat pusty. Projekt zdobył poparcie mieszkańców już w poprzednim roku, a teraz będzie kontynuowany.

Fot. strona projektu na WBO 2017

Fot. strona projektu na WBO 2017

Nowe boisko sportowe powstanie także na osiedlu Różanka, przy LO X im. Stefanii Sempołowskiej pomiędzy ulicą Żmigrodzką i Obornicką. Obecne asfaltowe boisko do koszykówki jest zniszczone, a plac do gry w piłkę nożną to faktycznie klepisko z ziemi i piasku.

Między ulicą Grudziądzką a Kętrzyńską powstanie ,,bezpieczne przejście”. Codziennie mieszkańcy pokonują nieutwardzoną alejkę w drodze na przystanek, do szkoły, sklepów czy przychodni. Skorzystają z niej także posiadacze pobliskich ogródków działkowych, osoby udające się tutaj na spacery czy do parafii Matki Boskiej Miłosierdzia.

Pawłowice, Psie Pole – Zawidawie (rejon nr 5)

Największym wygranym tegorocznego głosowania w tym rejonie jest Zakrzów. Zostaną tutaj zrealizowane trzy projekty. Powiększy się infrastruktura sportowa: kolejny nieużywany fragment wokół Stadionu ,,Zakrzów” zostanie zagospodarowany, powstanie także nowe boisko do baseballa i softballa. Przy Zespole Szkół nr 10 zostanie utworzone boisko do siatkówki z funkcją tenisa ziemnego.

Park rekreacyjny chce mieć także Psie Pole. Drugi etap projektu obejmie nowe oświetlenie, ławki, nasadzenia, strefy zabaw, siłowni i street workoutu.

Wyniki WBO 2017 projekty: północ Wrocławia

 

Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, Kowale, Strachocin-Swojczyce-Wojnów (rejon nr 3)

Dzięki głosom mieszkańców na Swojczycach ma powstać pierwszy park rekreacyjny dla mieszkańców z prawdziwego zdarzenia. Teren wokół zbiornika Czarna Woda ma być oazą zieleni, z szuwarami i pomostami nad wodą. Pomysłodawcy chcieliby, aby za kilka lat można było tutaj pływać łódką czy kajakiem. Na osiedlu Kowale, przy ul. Ełckiej, powstanie z kolei siłowni na świeżym powietrzu.

Swojczycka Czarna Woda. Fot. strona projektu na WBO 2017

Mieszkańcy postanowili również zadbać o bezpieczne przejścia w ciągu od ulicy Kochanowskiego do Stadionu Olimpijskiego. Projekt dotyczy najbardziej ruchliwego skrzyżowania w tej okolicy: Chopina – Śniadeckich/Moniuszki.

Chodników i przejść dla pieszych ciągle brakuje na osiedlu Strachocin-Swojczyce-Wojnów. Wkrótce ma to się zmienić. W ramach największego projektu WBO w tym rejonie powstanie ponad 1017 metrów chodników i 6 przejść.

Wyniki WBO 2017 wszystkie wybrane projekty [MAPA]