Od piątku można składać wnioski o dofinansowanie w ramach Kawki Plus i Termo Kawki. Czekają dotacje na wymianę pieca i starej stolarki okiennej.
Przypomnijmy, Kawka Plus i Termo Kawka to elementy ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku programu walki ze smogiem.
– Dzięki Kawce Plus można otrzymać do 15 tysięcy złotych na dofinansowanie do wymiany ogrzewania, a kolejne pięć na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej z programu Termo Kawka – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Jak podkreśla urzędniczka, warto pomyśleć o zmianie pieca już teraz, bo maksymalna kwota dotacji z Kawki będzie w kolejnych latach stopniowo malała.
– Poza tym, likwidujący piec w lokalu komunalnym, może ubiegać się również o ulgi i zwolnienia z czynszów – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.
Zgodnie z zapowiedziami magistratu, do 2024 roku zostaną zlikwidowane piece pozaklasowe w miejskim zasobie komunalnym – łącznie w ponad 10 tysiącach lokali komunalnych.
– Oferując nowe, atrakcyjne programy dotacyjne, miasto wesprze w likwidacji kotłów właścicieli kolejnych 8 000 lokali. Łącznie na wymianę pieców, przez cztery kolejne lata, miasto przeznaczy 330 milionów złotych – wyliczają urzędnicy.
Dodajmy, że pod względem tempa wymiany tzw. kopciuchów stolica Dolnego Śląska plasuje się na drugim miejscu w kraju, ustępując jedynie Krakowowi. Wciąż jednak do likwidacji pozostaje 20 tys. starych kotłów.
Wnioski o wymianę pieca w ramach Kawki Plus i Termo Kawki można składać w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej.
Przeczytaj również: Wrocław walczy ze smogiem! [WYWIAD]

Ruszyła akcja Zmień Piec
W piątek doradcy energetyczni i przedstawiciele urzędu rozpoczynają serię wizyt na tych wrocławskich osiedlach, na których znajduje się najwięcej pieców bezklasowych, by wspierać mieszkańców w wymianie pieców na ogrzewanie ekologiczne.
Akcja Zmień Piec rozpoczyna się popołudniowym (godzina 17:30), otwartym spotkaniem w Szkole Podstawowej nr 74, przy ul. Kleczkowskiej 2. Na kolejnych mieszkańcy Kleczkowa dowiedzą się, w jakich terminach zgodnie z przepisami należy wymienić źródła ogrzewania, czy jest możliwość wymiany pieca w ich konkretnej sytuacji, jak uzyskać dotację, jakie formalności należy zrealizować i jakie dokumenty wypełnić. Spotkania będą przeznaczone dla mieszkańców poszczególnych ulic i kamienic – od wczoraj otrzymują oni zaproszenia. W ramach pilotażowej części akcji Zmień Piec na Kleczkowie odbędzie się w sumie 12 takich wydarzeń.
– Zależy nam, by mieszkańcy na każdym etapie wymiany pieca czuli wsparcie urzędu miejskiego. W kolejnych miesiącach będziemy wspierać między innymi mieszkańców Ołbina, Nadodrza, Przedmieścia Oławskiego i Przedmieścia Świdnickiego – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Jak tłumaczą urzędnicy, Akcja Zmień Piec ma mieszkańcom przedstawić możliwości i wspomóc w wymianie pieca. Na osiedlach – w punktach handlowych, szkołach, przychodniach, na słupach ogłoszeniowych oraz wiatach przystanków, pojawią się plakaty informacyjne. Przygotowane zostały również billboardy oraz materiały, które będą prezentowane w pojazdach MPK. W lokalnych rozgłośniach radiowych usłyszymy spoty reklamowe. Wszystko po to, by informacja o nowych programach dotarła do możliwie największej liczby wrocławian w każdym wieku.
O tym, jak krok po kroku wymienić piec, dowiemy się również na nowej stronie internetowej zmienpiec.pl.
Najnowsze komentarze