Cztery silosy, które od wielu lat stały na terenie dawnego Portu Popowice, we wtorek 18 grudnia zostały wyburzone. To kolejny krok w procesie przygotowania terenu pod nową inwestycję mieszkaniową.

Silosy, z których najwyższy wraz z nadbudową mierzył 38 metrów, powstały w latach 60. XX wieku. Wzniesiono je w technologii żelbetowej i od kilkudziesięciu lat były charakterystycznym elementem krajobrazu zachodniej części Wrocławia.

W latach świetności Port Popowice, obok Portu Miejskiego, pełnił ważną funkcję w transporcie towarów masowych, głównie kruszyw. Silosy, jako element infrastruktury portowej, zwiększyły powierzchnię magazynową portu i przyczyniły się do jego dalszego rozwoju.

Wyburzenie metodą strzałową

Jak tłumaczą przedstawiciele inwestora – firmy Vantage Development, procedura wyburzania silosów poprzedzona była wielomiesięcznymi przygotowaniami. Obszerną dokumentację techniczną przygotowała specjalizująca się w wyburzeniach spółka Leviatan. Z kolei we wtorek 18 grudnia za bezpieczne przeprowadzenie akcji wysadzania odpowiedzialni byli saperzy oraz pracownicy firmy Metal-Trans.

Silosy zostały wyburzone metodą strzałową. Wybrano ją ze względu na wysokość obiektów – użycie materiałów wybuchowych zagwarantowało uzyskanie szybkiego rezultatu, bez długotrwałych i uciążliwych dla otoczenia prac rozbiórkowych.

Metoda strzałowa opiera się na umieszczeniu w strategicznych miejscach słupów nośnych mikroładunków. Ich detonacja doprowadziła do utraty stateczności silosów i powalenia ich w wybranym kierunku.

Teren wokół silosów został wcześniej odpowiednio zabezpieczony, a na 7 dni przed wyburzeniem inwestorzy poinformowali o planowanych pracach Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, służby porządkowe oraz straż pożarną. 

Teren po wyburzeniu zostanie teraz udostępniony m.in. Jednostce Ratownictwa Specjalistycznego OSP Wrocław. Strażacy z psami ratowniczymi przejdą tam szkolenie, podczas którego wśród gruzów będą doskonalić umiejętności potrzebne w ich codziennej pracy poszukiwawczej.

Mieszkania w dawnym porcie

W miejscu dawnego portu, firmy Vantage Development i Rank Progress wspólnie realizują nową inwestycję mieszkaniową. Projekt, nawiązujący również nazwą do tego historycznego miejsca, obejmować ma ok. 2,5 tysiąca mieszkań, przestrzenie rekreacyjne, biurowe oraz usługi. 

Koncepcję urbanistyczną Portu Popowice przygotowała pracownia Majewski Architektura, a budynki w ramach aktualnie realizowanego etapu zaprojektowali architekci z Maćków Pracownia Projektowa. Prace budowlane już trwają, a w sprzedaży znajduje się 159 mieszkań w budynku IA.