Śpioszki, maskotka w kształcie krasnala czy książeczka dla dzieci – to niektóre elementy wyprawki, którą będą dostawać rodzice wszystkich nowo narodzonych wrocławian.

Jak tłumaczą urzędnicy, wyprawka wrocławska to nowy projekt prezydenta Jacka Sutryka, inspirowany skandynawskim pomysłem witania dzieci na świecie. Miejskie instytucje przygotowały pakiet powitalny, który otrzymają rodzice lub opiekunowie prawni wrocławskich dzieci, urodzonych od 1 stycznia 2019 roku.

Przedstawiciele magistratu podkreślają, że zawartość wyprawki jest tak dobrana, aby upominki były przydatne rodzicom w pierwszych tygodniach życia ich dzieci.

– Motywem przewodnim całej wyprawki jest krasnal wrocławski, który pojawia się na materiałach tekstylnych i graficznych. W wyprawce znajdą się: śpioszki, maskotka w kształcie krasnala, kocyk, Wrocławski Informator Rodzinny, broszura „Na dobry początek” z kartą biblioteczną Miejskiej Biblioteki Publicznej, książeczka dla dzieci oraz list gratulacyjny od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka – wyliczają przedstawiciele Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Zaznaczają, że głównym elementem wyprawki jest Wrocławski Informator Rodzinny, czyli kompendium, w którym rodzice znajdą wszelkie potrzebne informacje na temat wsparcia miasta, świadczeń rodzinnych, żłobków i klubów dziecięcych, miejsc rozwoju dla rodziców i wrocławskiej oferty kulturalnej.

– Informator zbiera także w jednym miejscu najważniejsze adresy i telefony opieki nocnej oraz świątecznej, aptek całodobowych i poradni rodzinnych. W Informatorze Rodzinnym w ramach współpracy z Urbancard Premium można znaleźć także kupony zniżkowe do wielu wrocławskich instytucji – tłumaczy WCRS.

fot. UMW

Dla kogo wyprawka wrocławska?

Wyprawkę otrzymają wszystkie dzieci urodzone w 2019 roku – zarówno te urodzone we wrocławskich szpitalach, jak i te, których rodzice płacą podatki w naszym mieście. Można będzie ją odebrać wraz z odpisem aktu urodzenia pociechy w Urzędzie Stanu Cywilnego lub we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

– Cieszymy się z każdego nowego wrocławianina i chcieliśmy w jakiś sposób uczcić jego narodziny. Przewidujemy, że wyprawka w 2019 roku trafi do ponad 10 000 dzieci. Nazwa “Wrocław” wpisana w akcie urodzenia sprawia, że więź z naszym miastem nigdy się nie zerwie. To pierwszy element budowania tożsamości wrocławskiej – podkreśla prezydent Jacek Sutryk.

Jak dodają urzędnicy, rodzice lub opiekunowie prawni, którzy otrzymali we wrocławskim USC odpis aktu urodzenia w styczniu 2019 roku, mogą odebrać wyprawkę wrocławską w siedzibie WCRS.

fot. UMW

Wsparcie na starcie

Ponadto, w styczniu prezydent Wrocławia przedstawił radzie miejskiej projekt uchwały w sprawie jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dwojga lub więcej dzieci podczas jednego porodu – „Wsparcie na starcie”. Projekt trafi pod obrady podczas marcowej sesji Rady Miasta.

– To odpowiedź na sygnalizowane potrzeby rodzin, w których przychodzi na świat jednocześnie więcej niż jedno dziecko. To zwielokrotnione szczęście, ale też obowiązki i wydatki. Chcemy promować ideę dużej rodziny. Naszymi działaniami pokazujemy, że Wrocław dostrzega rodziny wielodzietne, trud i wyrzeczenia, które nierzadko ponieśli rodzice wychowujący więcej dzieci i wspiera ich wychowanie i opiekę – zaznacza Jacek Sutryk.

Projekt „Wsparcie na Starcie” zakłada jednorazowe świadczenie, które wg projektu uchwały wynosić będzie 2000 zł i przysługiwałoby na każde urodzone, ale też adoptowane dziecko.

Ale to nie wszystko. Rodziny, w których urodziły się przynajmniej trojaczki otrzymają dodatkową pomoc. Rodzice wieloraczków mogą bezpłatnie wypożyczyć sprzęt wspomagający opiekę np. wózki dla wieloraczków czy monitory oddechu.

Mogą także skorzystać ze wsparcia psychologów, a także ze szkoleń z zakresu pielęgnowania, karmienia, rozwoju psychomotorycznego i profilaktyki chorób wieku dziecięcego. W razie potrzeby otrzymają też dofinansowanie w zakresie dodatkowej osoby do pomocy w opiece nad dziećmi.