Wieża neogotyckiego kościoła na Ołbinie jest w opłakanym stanie i wymaga pilnego remontu. Inaczej grozi jej zawalenie. Trwa zbiórka środków na renowację – każdy może pomóc w ratowaniu jednej z najpiękniejszych wrocławskich świątyń.

Kościół św. Michała Archanioła przy ulicy Prusa, dzięki charakterystycznej wieży, widoczny jest z daleka i na trwałe wpisał się w panoramę naszego miasta.

To bodaj najwybitniejszy obiekt zaprojektowany przez wrocławskiego architekta Alexisa Langera, wzniesiony z cegły, ale z bardzo bogatym detalem rzeźbiarskim. Nawiązuje swoją architekturą do klasycznych, średniowiecznych, francuskich i niemieckich katedr – mówi Piotr Wanat, konserwator i renowator zabytków.

Historia świątyni w tym miejscu sięga XII wieku, a w dzisiejszym kształcie kościół św. Michała Archanioła istnieje od drugiej połowy XIX wieku. Związana jest z nim postać jedynej wrocławskiej świętej – Edyty Stein. W kościele znajduje się poświecona jej kaplica, a niedaleko mieści się rodzinny dom późniejszej patronki Europy.

Zabytek przetrwał liczne zawirowania historii, teraz jednak potrzebuje pomocy. Mierząca ponad 80 metrów wysokości wieża kościoła znajduje się w opłakanym stanie i trzeba ją ratować.

Stan techniczny elewacji jest wyjątkowo zły i stwarza realne zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. Z tego względu na początku bieżącego roku Państwowy Nadzór Budowlany wydał decyzję o ogrodzeniu kościoła i praktycznie o wyłączeniu go z użytkowania. Udało nam się postawić rusztowania i rozpocząć prace remontowo-konserwatorskie przy najbardziej zniszczonych fragmentach elewacji – tłumaczy Piotr Wanat.

Prace te potrwają do końca roku, ale – jak zaznacza Wanat – przy obecnym poziomie finansowania pełny remont trwałby kolejne 10-15 lat.

Istnieje realne ryzyko katastrofy budowlanej i zawalenia się fragmentów budowli – podkreśla Piotr Wanat.

Dlatego konieczna jest pomoc – trwa zbiórka na renowację elewacji wieży. Organizuje ją Dolnośląska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Akcja potrwa do końca bieżącego roku, a potrzebna na remont kwota to 200 tys. złotych.

Foto główne: fotoaktywna.com