12 tys. sztuk Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego po raz pierwszy trafi do osób, które przechodzą na emeryturę. To pakiet upominków, które zapraszają do poznawania miasta, odkrywania szerokiej oferty wydarzeń, a także włączenia się w działania na rzecz Wrocławia.

Według szacunków, w tym roku do grona emerytów dołączy ok. 12 tys. wrocławianek i wrocławian. Będą oni mogli bezpłatnie otrzymać Wrocławskie Niezbędniki Senioralne. Pierwsze pakiety do rąk tegorocznych emerytów przekazał 6 września Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk na specjalnym wydarzeniu w Podwórku Teatru Muzycznego Capitol

Wśród trójki emerytów, którzy jako pierwsi odebrali Niezbędniki Senioralne była pani Jolanta Matkowska, nauczycielka, która wciąż uczy w szkole języka polskiego.

Na emeryturę przeszłam na początku września i w końcu mogę robić to co chcę, a nie to co muszę. Niezbędnik będzie moim przewodnikiem po wydarzeniach i instytucjach, dzięki którym mogę aktywnie spędzić wolny czas we Wrocławiu – podkreślała Jolanta Matkowska.

Seniorzy pójdą do Opery i na mecz Śląska Wrocław

W skład Niezbędnika wchodzą:

  • plecak miejski,
  • torba na zakupy,
  • etui na okulary,
  • Wrocławski Spacerownik – propozycje tras spacerowych po Wrocławiu,
  • Wrocławski Informator Senioralny – szeroki wachlarz propozycji spędzania wolnego czasu oraz załatwiania spraw codziennych przez wrocławskich seniorów; adresy instytucji, organizacji i firm działających na rzecz seniorów,
  • list od Prezydenta Wrocławia,
  • voucher na mecz Śląska Wrocław, voucher na bilet w Operze Wrocławskiej

Jak tłumaczy Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, realizatora projektu, akcja ma na celu zachęcenie osób, które zakończyły karierę zawodową do aktywności w różnych obszarach.

Pierwsza grupa, która może odebrać pakiet to osoby, które od stycznia 2021 r. otrzymały decyzję o przyznaniu świadczenia emerytalnego. Dokumentem uprawniającym do odbioru Niezbędnika będzie pozytywna decyzja ZUS o przyznaniu emerytury wraz z dokumentem tożsamości – tłumaczy Dorota Feliks.

Wrocławski Niezbędnik Senioralny wydawany jest w Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Solidarności 1/3/5 w pokoju 414 (IV piętro), od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-18:00. Należy wziąć ze sobą decyzję o przyznaniu emerytury, wystawiona przez ZUS oraz dowód osobisty.

Dobro i aktywizacja w wielu wymiarach

Niezbędnik jest produkowany i konfekcjonowany przy współpracy z ośmioma podmiotami ekonomii społecznej, które aktywizują osoby zagrożone marginalizacją społeczną, w tym osoby z niepełnosprawnościami

Okres pandemii był dla nas szczególnie trudny. Produkcja kilkunastu tysięcy pakietów dla wrocławskich seniorów, pozwoliła nam uratować wiele miejsc pracy. Pracują u nas osoby z niepełnosprawnościami, zagrożone wykluczeniem społecznym, młode mamy, które wracają na rynek pracy – mówiła  Paulina Ograbisz, ze spółdzielni PANATO

Akcesoria wchodzące w skład Niezbędnika są wykonane z wysokiej jakości tkanin takich jak filc, kodura lub washable papier (wytrzymały papier nazywany “wegańską skórą”, który można prać).

O doborze materiałów zadecydowała m.in. ich wytrzymałość, co pozwoliło stworzyć produkty mające służyć długie lata.

Partnerzy, którzy chcieliby przekazać upominki do Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego swoje propozycje mogą przesyłać na adres: niezbedniksenioralny@wcrs.wroclaw.pl

Od stycznia 2019 najmłodsi mieszkańcy Wrocławia otrzymują  Wyprawkę Wrocławską. Do tej pory otrzymało ją ponad 17 tys. niemowląt.

Obraz 👀 Mabel Amber, who will one day z Pixabay