Aktywiści przygotowali Wrocławską Mapę Barier w Ruchu Pieszym. W ścisłym centrum stolicy Dolnego Śląska znaleźli ponad 100 przeszkód, które skatalogowali w jednym miejscu.

– Obserwowaliśmy i rozmawialiśmy z osobami o ograniczonej mobilności ruchowej. Miejsca bardzo pożądane na mapie turystycznej Wrocławia są trudno dostępne lub nawet niedostępne dla wielu osób – mówi Marta Kapłan, architekt i urbanistka, członkini stowarzyszenia Akcja Miasto.

Aktywiści zachęcają mieszkańców do współtworzenia mapy.

Na stronie internetowej przygotowaliśmy formularz do zgłoszenia barier, na które napotykają na swojej drodze. To bardzo ważne, bo im bardziej się oddalamy od centrum, tym więcej problemów może się pojawiać. Chcemy wspólnie z wrocławianami rozszerzyć tę mapę – podkreśla Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto.

Członkowie ugrupowania tłumaczą, że w projekcie najważniejsze jest, by tak skatalogowana mapa doprowadziła do tego, by urząd poważniej przyjrzał się problemom pieszych i przeznaczył na ich poprawę środki finansowe, które realnie odmienią rzeczywistość.

– Dotychczas zdefiniowaliśmy sześć rodzajów barier, ale tego jest dużo więcej: chodniki zastawione są przecież zbyt często przez samochody, czas oczekiwania na zielone światło lub niemożliwość pokonania przejść dla pieszych w jednym cyklu są we Wrocławiu tak notoryczne, że wydaje się, iż nam to spowszedniało i tak powinno być. Nie możemy tak podchodzić do przestrzeni, musimy walczyć o jej znaczącą poprawę – wyjaśnia Dorota Pędziwiatr z Akcji Miasto.

Jak zaznaczają aktywiści, plany przecież miasto ma: dokumenty takie, jak Wrocławska Polityka Mobilności, Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej czy Standardy Dostępności mówią o tym, jak powinna wyglądać przestrzeń przeznaczona dla pieszych.

Mimo ich przyjęcia, piesza rzeczywistość za wolno zmienia się na lepsze – podkreślają społecznicy.

Inicjatywa tworzenia Mapy Wrocławskich Barier Pieszych rozpoczęła się w lipcu 2020, kiedy to Stowarzyszenie Akcja Miasto rozpoczęło realizację projektu “Pieszy Wrocław – Drugi Krok” w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności. Projekt i jego poszczególne etapy można obserwować na stronie internetowej pieszywroclaw.akcjamiasto.org.