W niedzielę po raz 28. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Akcję Jurka Owsiaka wspierają m.in. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski. Co przekazali na licytację?

Hasło 28. Finału WOŚP, który odbędzie się w niedzielę 12 stycznia, to „Wiatr w żagle”. W tym roku pieniądze dla dziecięcej medycyny zabiegowej zbierać będzie blisko 120 tysięcy wolontariuszy, zorganizowanych w 1700 sztabach, w tym w kilkudziesięciu zagranicznych. W samym Wrocławiu wolontariuszy będzie ponad tysiąc.

Spotkajmy się w niedzielę 12 stycznia na Rynku! Gorąco zachęcam do udziału w orkiestrowych wydarzeniach. A do końca stycznia można wziąć udział w licytacjach charytatywnych – zaprasza prezydent Jacek Sutryk

Przeczytaj: 28. Finał WOŚP we Wrocławiu! [PROGRAM]

Co prezydent Sutryk przekazał na WOŚP?

Prezydent Wrocławia przekazał na licytację m.in. dwie bombki wrocławskie z autografami Olgi Tokarczuk, laureatki literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 oraz Amitabha Bachchana, legendarnego indyjskiego aktora i producenta filmowego, który w grudniu 2019 roku odwiedził Wrocław.

Aukcja: Bombki z autografem O. Tokarczuk i A. Bachchana 

Na aukcję charytatywną trafił także numer startowy Jacka Sutryka w PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie, który odbędzie się 20 czerwca. Rok temu pakiet z numerem 1. znalazł nabywcę, który w zamian wspomógł Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy kwotą aż 11 100 zł. Jak będzie podczas najbliższej edycji WOŚP?

Aukcja: Numer startowy – Nocny Półmaraton 

Można również wylicytować wspólne krojenie tortu w ramach 12. Festiwalu Europa na Widelcu na wrocławskim Rynku wraz z Robertem Makłowiczem oraz Jackiem Sutrykiem. Tegoroczna edycja Europy na Widelcu odbędzie się 6 czerwca.

Aukcja: 12. Finał Europy na Widelcu z Jackiem Sutrykiem

fot. UMWD

Co marszałek Przybylski przekazał na WOŚP?

Jak co roku akcję Jurka Owsiaka wspiera także marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski. Tym razem marszałek przekazał na licytację dwie rzeczy.

Pierwsza to voucher na naukę jazdy na nartach biegowych wraz z zestawem turystycznym z logo Dolnego Śląska. Zwycięzca aukcji otrzyma voucher dla dwóch osób na naukę jazdy na nartach biegowych na Polanie Jakuszyckiej. Voucher obejmuje 4-godz. szkolenia jazdy na biegówkach pod okiem instruktora oraz wypożyczenie odpowiedniego sprzętu narciarskiego dla dwóch osób. 

Aukcja: Nauka jazdy na biegówkach + zestaw turystyczny

Drugi z wystawionych przez Cezarego Przybylskiego przedmiotów to atlas zawierający reprodukcje XVIII – wiecznych map „Mapy Śląska i Księstw Śląskich oraz Łużyc i Hrabstwa Kłodzkiego z XVIII w. Reprodukcje map z oficyny Homanna”.

To nieoceniona skarbnica źródłowa dla współczesnego historyka i filologa. Oryginalna toponimia map atlasu znacznie różni się od współczesnej nam polskiej. Mapy w sferze topograficznej zawierają oprócz dróg i mostów także dodatkowe informacje, dziś można by powiedzieć – turystyczne, dotyczące zamków, pałaców czy klasztorów.  Wydawnictwo to także kopalnia wiedzy o ówczesnym życiu gospodarczym. Atlas zawiera 22 mapy o wymiarach 75×60 cm. Oprawa wykonana jest ze skóry i płótna. 

Aukcja: Atlas od marszałka Cezarego Przybylskiego

foto główne: WOŚP/allegro.pl