Sukcesem zakończyły się poszukiwania bohaterki słynnego zdjęcia, które Chris Niedenthal wykonał w 1982 roku na wrocławskim Manhattanie. – Kobieta na balkonie wieżowca numer 8 mieszka dziś w Kłodzku i jest dentystką – informuje Muzeum Architektury.

Kilka dni temu wrocławskie Muzeum Architektury rozpoczęło poszukiwania kobiety ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala. Jeden z najbardziej cenionych na świecie fotoreporterów latem 1982 roku odwiedził Wrocław, a podczas tej wizyty uwiecznił na fotografii portret młodej, kolorowo ubranej dziewczyny stojącej na balkonie jednego z mieszkań w zespole wieżowców usytuowanych między placem Grunwaldzkim a mostem Grunwaldzkim.

Nie wiemy o niej właściwie nic, choć przez lata narosło wokół jej postaci wiele mitów. Najpopularniejszym z nich i całkowicie nieprawdziwym, choć uporczywie powracającym, jest opowieść, że to portret samej projektantki Manhattanu, architektki Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Po niemal czterdziestu latach, chcemy wreszcie wyjaśnić te zagadkę – tłumaczyli przedstawiciele muzeum.

Dzięki pomocy internautów, błyskawicznie udało się ustalić tożsamość bohaterki zdjęcia Niedenthala.

Kobieta na balkonie wieżowca numer 8 na wrocławskim Manhattanie mieszka dziś w Kłodzku i jest dentystką. Latem 1982 roku była tuż po maturze i właśnie przygotowywała się do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną. W mieszkaniu numer 12, na drugim piętrze budynku, mieszkała wraz z koleżanką. Ten dzień pamięta jako wyjątkowo upalny; wyszła na balkon, by chwilę odpocząć od nauki i zaczerpnąć świeżego powietrza. Na balkonie 9 piętra, w bloku naprzeciw, stał właśnie Chris Niedenthal… – czytamy na fanpage’u Muzeum Architektury.

Powstaje film o wrocławskim Manhattanie

Pretekstem do poszukiwań kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala był realizowany właśnie dokument “Po polsku Manhattan”. To filmowa prezentacja najważniejszego dzieła w dorobku Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, pierwszej kobiety z dyplomem architekta we Wrocławiu, twórczej i niezwykle konsekwentnej projektantki, która w rzeczywistości nie zawsze sprzyjającej architektonicznym indywidualnościom realizowała wizje wychodzące daleko poza utarte schematy.

Dokument, którego producentem jest Fundacja polsko-portugalska Entre, miał swoją premierę w Portugalii w grudniu 2020 roku. Obecnie Muzeum Architektury we Wrocławiu i studio Kova Production pracują nad polską, rozszerzoną wersją filmu, którego osią przewodnią są poszukiwania kobiety sportretowanej latem 1982 roku przez Chrisa Niedenthala.

Wrocław, lato 1982 roku, fot. Chris Niedenthal, copyright Chris Niedenthal