Rough Guides, wydający słynne przewodniki, których autorzy podróżują po całym świecie, właśnie uznał Wrocław za najlepsze miejsce do spędzenia weekendu w Polsce. Wśród powodów pojawia się m.in. zachwycający Rynek, malownicze nadodrzańskie bulwary, piękna architektura czy bogata oferta gastronomiczna i noclegowa.

fot. Pixabay/CC0 Public Domain

fot. Pixabay/CC0 Public Domain

– Jako miejsce godne odwiedzenia, Wrocław skupia niemal wszystko, co dobre we współczesnej Polsce: szeroki przekrój gruntownie zmodernizowanych atrakcji, coraz bardziej zróżnicowaną ofertę gastronomiczną i rozrywkową czy pełen worek historycznych akcentów – pisze Jonathan Bousfield, autor artykułu w Rough Guides.

Serwis podróżniczy podaje sześć powodów, dla których to właśnie stolica Dolnego Śląska zasługuje na weekendową wizytę. Pierwszy to Rynek, uznawany za jeden z najpiękniejszych w naszym kraju, wypełniony sklepikami, kawiarniami i restauracjami, który jest “ogromnym salonem na świeżym powietrzu”.

Drugi powód to nadodrzańskie bulwary, spacerując którymi można podziwiać miasto, z jego licznymi mostami i wyspami. Szczególnie polecana jest tu Wyspa Słodowa, wypełniona młodymi ludźmi i muzyką, z przycumowanymi barkami-kafejkami. Kolejnym atutem Wrocławia – zdaniem Rough Guides – jest imponująca architektura modernistyczna, z Halą Stulecia na czele.

Gastronomia i noclegi

Czwarty powód to możliwość skosztowania współczesnej polskiej kuchni. Autor wymienia tu trzy restauracje: OK Wine Bar, OVO Bar & Restaurant i JaDkę. Po jedzeniu dobrze jest się czegoś napić, dlatego kolejnym argumentem za wizytą we Wrocławiu jest szeroki wybór znakomitych piw, których można spróbować zarówno w Spiżu, jak i jednym z licznych multitapów wokół Rynku. Osobny akapit poświęcony jest Browarowi Stu Mostów, usytuowanemu na północy miasta, gdzie można napić się wyśmienitego piwa kraftowego.

Ostatni z powodów, jaki podają autorzy przewodników, to bogata baza noclegowa, zarówno z hotelami z minionej epoki (jak 5-gwiazdkowy Monopol i 3-gwiazdkowy Europejski), jak i zupełnie nowymi obiektami – tu wymieniony jest DoubleTree by Hilton, mieszczący się w futurystycznym budynku OVO.

– Wrocław zyskuje coraz mocniejszą pozycję na mapie Europy, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i kulturalnym oraz turystycznym. Widać to również po coraz większym zainteresowaniu miastem najważniejszych zagranicznych mediów – mówi Shuckie Ovadiah, jeden z inwestorów i CEO OVO Wrocław.

Wrocław doceniany zagranicą

Dodajmy, że do spędzenia weekendu w stolicy Dolnego Śląska zachęcał niedawno również reportaż w prestiżowym Vogue. Jego autorka polecała nie tylko wydarzenia związane z Europejską Stolicą Kultury 2016, ale też atmosferę w naszym mieście, bogatą ofertę kulinarną i fascynującą architekturę, zarówno historyczną, jak i nowoczesną.

To już kolejny raz, gdy Rough Guides docenia Wrocław. Na początku bieżącego roku stolica Dolnego Śląska znalazła się wśród 10 miast z całego świata, które warto odwiedzić w 2016 roku. Uplasowaliśmy się na piątym miejscu, za islandzkim Reykjavikiem, stolicą Meksyku, południowokoreańskim Seulem i słoweńską Lublaną.