Jeszcze tylko do poniedziałku 11 października trwa głosowanie w ramach 9. edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec może wybrać dwa ze 173 zakwalifikowanych projektów. Na realizację wybranych zadań przeznaczono 25 milionów złotych.

Głosowanie na projekty tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego ruszyło w piątek 24 września i potrwa do 11 października. A to oznacza, że wszyscy, którzy jeszcze nie oddali głosu na inicjatywy zgłoszone przez mieszkańców naszego miasta, mogą to zrobić jeszcze tylko przez trzy dni.

W tym roku w głosowaniu biorą udział 173 projekty: 96 z nich ma charakter osiedlowy (do 750 tys. zł), a 77 – ponadosiedlowy (do 2 mln zł).  Aż 63 propozycje realizacji pochodzą z najliczniejszej kategorii „zieleń i rekreacja”. Popularne są również projekty pieszo-rowerowe (30), o charakterze sportowym (16), place zabaw (15) i te, związane z rewitalizacjami (11).

– Wrocławski Budżet Obywatelski to nasz festiwal demokracji. Zachęcam wszystkich mieszkańców, by decydowali o losie swojego miasta. Projekty mogą zmienić nie tylko okolicę, w której mieszkamy, ale również miejsce, gdzie pracujemy, spacerujemy lub lubimy aktywnie wypoczywać – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Czytaj także: WBO 2021: Karłowice i Różanka walczą o parki

WBO 2021 – jak głosować?

Podobnie, jak w poprzednich latach, najszybszą formą głosowania jest formularz online na stronie wroclaw.pl/wbo. Wystarczy zaznaczyć wybrane projekty i wypełnić dane w karcie głosowania. Podanie numeru telefonu umożliwi weryfikację oddanego głosu za pomocą SMSa.

Od poniedziałku do piątku głos można oddać również na papierowych formularzach w 4 punktach stacjonarnych. Karty do głosowania i urny są dostępne w Centrach Obsługi Mieszkańca: przy ul. Bogusławskiego, Zapolskiej, pl. Nowy Targ oraz al. Kromera. Karty są wydawane pojedynczo, a przy wrzucaniu głosu do urny następuje weryfikacja osoby głosującej.

– Głosować może każdy wrocławianin, niezależnie od wieku. Co ważne, niewymagane jest również zameldowanie we Wrocławiu. Zasada jest prosta: każdy ma jeden głos, w ramach którego może wybrać maksymalnie jeden projekt osiedlowy i jeden ponadosiedlowy – zaznacza Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Wyniki głosowania będą znane po podliczeniu wszystkich głosów i ocenie ich ważności, do 30 dni od dnia zakończenia głosowania.

Szansę na realizację mają również projekty, które nie wygrają we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Są one na bieżąco analizowane przez wrocławski samorząd i często włączane do miejskich planów inwestycyjnych. Istnieje także Fundusz Osiedlowy, kolejne wrocławskie narzędzie partycypacyjne. W tym przypadku projekty są zgłaszane przez Rady Osiedli – tłumaczą urzędnicy.

Od przyszłego roku budżet będzie większy

W ciągu 8 poprzednich edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego miasto przeznaczyło na realizację projektów blisko 200 mln złotych. Od 2013 roku wrocławianie zadecydowali o wykonaniu 410 projektów – to m.in. Rowerowy Wrocław z 2014 r., Park Jedności na Zakrzowie czy Park Mamuta nad rzeką Ślęzą.

Jak już informowaliśmy, od przyszłego roku kwota przeznaczona na realizację projektów WBO może zwiększyć się o kolejne 5 mln zł – w puli byłoby wtedy łącznie 30 milionów złotych. Taką propozycję prezydent Jacek Sutryk przedstawi miejskim radnym przy okazji opracowywania projektu budżetu na przyszły rok. Łącznie, w latach 2022-2023 miasto może przeznaczyć ponad 100 mln zł na Wrocławski Budżet Obywatelski, Fundusz Osiedlowy oraz Mikrogranty.

Zdjęcie główne: UMW