413 – to łączna liczba projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. – Rozpoczynamy etap oceny i konsultacji z liderami – zapowiadają urzędnicy.

W ramach dotychczasowych edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, 300 projektów już zakończono, a w realizacji jest kolejne 90. Łącznie na wykonanie pomysłów mieszkańców przeznaczono do tej pory 143 miliony złotych. W tegorocznej edycji WBO czas na składanie projektów minął 11 lutego o północy.

Łącznie do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 413 projektów, z czego 246 stanowią projekty osiedlowe, a 167 to projekty ponadosiedlowe. Zdecydowana większość projektów wpłynęła elektronicznie (408), papierowo wpłynęło 5 wniosków – wyliczają urzędnicy.

Dodają, że w przypadku prawie 100 projektów nie dołączona została prawidłowa lista poparcia, co jest obowiązkiem lidera wynikającym wprost z ustawy.

W najbliższym czasie do tych liderów wysłane zostaną wezwania z prośba o uzupełnienie projektów – zapowiada magistrat.

Bardzo duży rozgłos, jeszcze w trakcie zgłaszania projektów, zyskał pomysł posadzenia 500 palm na ulicy Legnickiej. Jak ostatnio informowaliśmy, wzdłuż tej arterii mają pojawić się jednak inne drzewa.

Palmy na Legnickiej to jednak nie jedyny oryginalny pomysł zgłoszony do WBO. Na liście są m.in. wodospad „Niagara Wrocławska” przy Wzgórzu Gajowym, „Archipelag Japoński” na Nowych Żernikach, „Dolina Muminków” przy ulicy Skarbowców, automaty z maskami antysmogowymi, likwidacja zatok autobusowych, stok narciarsko-saneczkowy w Parku Tołpy czy zazielenienie Rynku.

Zobacz pełną listę projektów zgłoszonych do WBO 2020

WBO 2020 – co dalej?

W najbliższym czasie wszystkie pomysły poddane zostaną ocenie merytorycznej.

W dalszym czasie czekają nas też spotkania z liderami, na których będziemy omawiać wprowadzenie ewentualnych zmian lub poprawek. Wszystko po to, aby przygotować listę pomysłów, która zostanie poddana publicznemu, jesiennemu głosowaniu. Liderzy i mieszkańcy są informowani o postępach procedury na bieżąco, mają na nią wpływ i mogą brać w niej aktywny udział – zapowiadają urzędnicy.

Pod koniec sierpnia 2020 roku zostanie opublikowana wstępna lista projektów poddanych pod głosowanie, które zaplanowano od 18 września do 5 października. Wówczas mieszkańcy wybiorą, które projekty doczekają się realizacji.

Kwota przeznaczona na WBO 2020 to 25 mln złotych (ponad 4 miliony zł więcej niż wymaga ustawa), z czego 16 mln zł jest zarezerwowane dla projektów ponadosiedlowych, a 9 mln zł – dla projektów osiedlowych. Maksymalna wartość projektu osiedlowego to 750 tys. zł, a ponadosiedlowego – 2 mln zł.

Najważniejsze zasady WBO 2020

Foto główne: Jonatan Quintero on Unsplash