Znamy już dokładny termin głosowania w tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Wrocławianie będą oddawać głosy na poszczególne projekty od 15 września do 2 października. Do wydania jest 25 mln złotych.

fot. pixabay.com/CC0

Głosowanie potrwa dłużej niż w ubiegłym roku i obejmie trzy weekendy.

– Liczymy, że tym razem pogoda dopisze i liderzy będą mogli zachęcać mieszkańców do głosowania także poprzez agitację w plenerze – mówiła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, wicedyrektor biura ds. partycypacji społecznej we wrocławskim magistracie.

Przypomnijmy, że w tym roku wrocławianie zgłosili ponad 750 pomysłów. Ile projektów (i które) ostatecznie trafi pod głosowanie – jak informują nas urzędnicy – dowiemy się w piątek 25 sierpnia.

Projekty rejonowe i ogólnomiejskie

Od zeszłego roku, na potrzeby WBO, Wrocław został podzielony na 14 rejonów, z których każdy skupia kilka osiedli.

Na każdy rejon przypada 1,5 mln złotych, czyli w sumie 21 mln złotych. Projekty rejonowe dzielą się na małe (do 250 tys. zł) i duże (do 750 tys. zł). Pozostałe 4 mln złotych zostaną przeznaczone na realizację projektów ogólnomiejskich. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego to 1 mln złotych.

Podział na rejony WBO 2017

Jak będziemy głosować?

Wybierać projekty będą mogli wszyscy mieszkańcy Wrocławia, którzy ukończyli 16 lat. Jak głosować?

Najłatwiej przez internetowy formularz, który można będzie znaleźć na stronie wroclaw.pl/wbo. Ale jeśli ktoś woli tradycyjną formę, będzie mógł oddać głos na papierowej karcie. Kartę będzie można albo pobrać i wydrukować z internetu, albo otrzymać w punktach konsultacyjnych. Znajdą się one w Centrach Obsługi Mieszkańca UM Wrocławia, wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej i siedzibach blisko połowy rad osiedli.

Co ważne, głosowanie na projekty nie jest poddane rejonizacji, co znaczy, że można oddać głos na przedsięwzięcie z dowolnego rejonu.

– Nie ma obowiązku głosowania na projekty rejonowe występujące w miejscu zamieszkania głosującego – tłumaczą urzędnicy.

Głosowanie jest jednorazowe, a swój głos można oddać na maksymalnie cztery projekty: dwa rejonowe i dwa ogólnomiejskie. Projekty rejonowe nie muszą dotyczyć tego samego rejonu, ale trzeba oddać głos na po jednym projekcie z dwóch różnych progów kwotowych. Innymi słowy, nie można głosować na 2, 3 lub 4 projekty rejonowe z tego samego progu kwotowego.

Aby projekt został skierowany do realizacji, musi zebrać co najmniej 100 głosów.