Planszówki przestają być postrzegane jako zajęcie dla dzieci. Stają się coraz bardziej istotnym sposobem na spędzanie czasu wolnego. Według Forbes, jesteśmy trzecim największym rynkiem gier planszowych w Europie. We Wrocławiu działa kilkanaście stacjonarnych sklepów z grami, działało także kilka klubów, które oferowały swoim gościom możliwość pogrania w gry. Niestety, obecnie są zamknięte, ze względu na pandemię. Gdzie zatem pograć? I w co?

Martyna Gontarz i zakupy do Mediateki fot. Mediateka

Gry z biblioteki

Osobom, które chciałyby zacząć swoją przygodę z grami, przychodzi z pomocą Miejska Biblioteka Publiczna. Niewielkim koszem można zapoznać się z wieloma różnymi tytułami, choć czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość. Martyna Gontarz pracuje w filii numer 58 na placu Teatralnym (Madiateka) i od początku swojej pracy, czyli od 3,5 roku, zajmuje się grami planszowymi.

Mediateka to jedna z 39 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu – opowiada. – Czternaście z tych bibliotek posiada w zbiorach planszówki, mniej lub więcej sztuk. W Mediatece mamy największą kolekcję ze wszystkich filii MBP -w tej chwili ponad 250 egzemplarzy. Z nich wydzieliłam gry dla młodszych dzieci – takie, w które można grać od 6 roku życia lub jeszcze wcześniej (mamy nawet takie dla dwulatków). Ten podział nie jest bardzo ścisły. Zainteresowanie jest bardzo duże. Nasi użytkownicy często czekają w kolejkach na niektóre tytuły. Najczęściej wypożyczane są te gry, przy których mogą się bawić osoby w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania – do głowy przychodzi mi seria Azul oraz Wsiąść do Pociągu – na wersję Dookoła Świata mieliśmy kolejkę ponad 30 osób i musieliśmy dokupić drugi egzemplarz. Chętnie wypożyczane są też trudniejsze tytuły, takie jak This War of Mine. Przed listopadowym zamknięciem Mediateki przeżyliśmy prawdziwe oblężenie, nasze regały z grami zostały wyczyszczone niemal do zera. Teraz czekamy na otwarcie biblioteki (mamy remont) i szykujemy nowe propozycje, między innymi Nemesis i Palec Boży. Dla każdego znajdzie się coś ciekawego.

Kartę biblioteczną można wyrobić na podstawie dokumentu tożsamości, jest darmowa i umożliwia korzystania ze wszystkich placówek MBP. Na jedną kartę można wypożyczyć jedną grę z rozszerzeniami, na 10 dni. Termin zwrotu można przesunąć o kolejne pięć dni – można to zrobić poprzez stronę internetową, telefonicznie lub osobiście. Za każdy dzień zwłoki naliczana jest opłata w wysokości 2zł.

fot. Mediateka

W co grają wrocławianie?

Jakie gry są najbardziej popularne wśród wrocławian? Jak wygląda zainteresowanie podczas pandemii? Opowiada Przemysław Bielat ze sklepu Mag Planszowy:

Zaraz przed startem pierwszego lockdownu w kwietniu był spory wzrost zainteresowania planszówkami, prawdopodobnie by przeczekać pandemię. Potem wszystko ucichło na kilka miesięcy – ruch uliczny zamarł. Nie mogliśmy prowadzić naszej zwykłej działalności – spotkań hobbystycznych czy turniejów. W okresie świątecznym planszówki jak zawsze sprawdziły się w roli prezentów mikołajkowych czy bożonarodzeniowych. Z pewnością sięgnęli po nie też ci, którzy do tej pory nie mieli z nimi styczności. Lokalne preferencje nie odbiegają jakoś mocno od ogólnopolskich bądź ogólnoświatowych trendów. Ludzie nadal kupują masę klasyków takich jak Carcassonne, Catan, czy Wsiąść do Pociągu, które są dobrymi tytułami rodzinnymi i dla początkujących. Oprócz tego dobrze sprzedają się gry “imprezowe” (szybsze gry na więcej osób) typu Tajniacy, Jungle Speed, Dixit. Oprócz tego są oczywiście gracze sięgający po bardziej zaawansowane gry, jak np. Terraformacja Marsa, Eldritch Horror, czy Tainted Grail: Upadek Avalonu.

Przemysław Bielat opowiada, że w ramach komentarza do rzeczywistości w bieżącym roku bardzo dużą popularnością cieszą się gry, opowiadające o walce z chorobami, na przykład „Pandemia”, wydawnictwa Rebel. W opisie producenta czytamy: „Ludzkość znalazła się w niebezpieczeństwie. Grozi jej śmiertelna epidemia – pandemia. Cztery bardzo groźne choroby zostały uwolnione. Naukowcy i specjaliści zostali postawieni przed bardzo trudnym zadaniem. Muszą odkryć życiodajną szczepionkę, która uchroni świat przez zagładą.” Okazuje się, że jest wielkie zainteresowanie chociażby symboliczną pomocą ludzkości. Nakład gry został w zasadzie wyczerpany ale grę nadal można dostać we wrocławskich wypożyczalniach, na przykład w Magu. Ceny wypożyczenia gier zaczynają się tam od 5 złotych.