Wypożyczalnia aut elektrycznych Vozilla kończy działalność. Proces wycofywania pojazdów z wrocławskich ulic potrwa do trzech miesięcy.

W środę 15 stycznia firma Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o podpisała z Miastem Wrocław aneks do umowy, który skraca okres działalności wypożyczalni do 30 kwietnia 2020 r. 

W konsekwencji dynamicznych zmian otoczenia oraz sytuacji na rynku projekt w obecnej formie stracił sens swojej kontynuacji. Brak przykładów podobnych wypożyczalni funkcjonujących w zbliżonych uwarunkowaniach sprawia, że MWSE Vozilla można traktować jako eksperyment, z którego zebrana wiedza posłuży całej branży i pozwoli dalej rozwijać ideę „sharing economy” w Polsce – mówi Miłosz Franaszek, szef projektu Vozilla.

Po dwóch latach w systemie Vozilli zarejestrowanych jest ponad 60 tys. użytkowników, którzy wypożyczyli samochody blisko 600 tys. razy. Przedstawiciele operatora podkreślają, że MWSE Vozilla przysłużyła się do popularyzacji car-sharingu i elektromobilności w kraju.

Ponadto wypożyczalnia stała się punktem odniesienia dla innych przedsięwzięć wykorzystujących podobne rozwiązania. Projekt potwierdził również, że Wrocław to miasto otwarte na innowacje realizujące ideę Smart City – dodają.

Przypomnijmy, że Vozilla zaczęła działać w listopadzie 2017 roku, a umowa pierwotnie została podpisana na 5 lat.

Jak zapowiada operator, samochody Vozilli nie znikną z ulic Wrocławia od razu. W najbliższych dniach rozpocznie się proces wycofywania pojazdów wypożyczalni, który trwać będzie do trzech miesięcy. O jego przebiegu na bieżąco informować będą przedstawiciele firmy Enigma. Zmiany najpewniej nie dotkną elektrycznych skuterów Blinkee by Vozilla, które w sezonie 2020 będą funkcjonować bez zmian. 

“Nie wykluczamy, że samochody z logiem Vozilla znów się pojawią”

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy urzędników z wrocławskiego magistratu.

Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych była projektem pilotażowym i pierwszym w Polsce w zakresie usług carsharingowych. Projekt prowadzony przez firmę Enigma nie bilansował się, co wynika między innymi z obecnej sytuacji rynkowej, w tym wzrostu cen energii, w związku z tym został podpisany aneks wygaszający działalność MWSE. Wypożyczalnia zakończy swoją działalność do 30 kwietnia 2020 roku – wyjaśnia Anna Bytońska z biura prasowego magistratu.

Miasto obecnie nie prowadzi prac nad uruchomieniem podobnej wypożyczalni.

Choć nie wykluczamy, że w przyszłości samochody z logiem Vozilla pojawią się we Wrocławiu, ponieważ jesteśmy dysponentem oprogramowania i brandu Vozilla – tłumaczy Anna Bytońska.

Jak zaznaczają w magistracie, projekt Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych był nowatorski i ekologiczny.

Dobrze promował elektromobilność i car-sharing. Żałujemy, że się skończył, ale taka była decyzja firmy Enigma – wyjaśnia Bytońska.

Urzędnicy będą też analizować przeznaczenie miejsc parkingowych, obecnie zarezerwowanych dla aut Vozilli.

Jedną z opcji jest stworzenie w części tych miejsc punktów ładowania samochodów elektrycznych, które powinny powstać zgodnie z ustawą o eletromobilności – dodaje Anna Bytońska.