Znamy szczegóły inwestycji, która powstanie w miejscu dawnych basenów na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego. Jak zapowiada inwestor, stanie tam dom studencki, a na parterze obiektu znajdą się lokale usługowe, w tym m.in. lokale gastronomiczne.

O sprawie budzącej kontrowersje inwestycji na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego pisaliśmy kilka dni temu. Przypomnijmy, przy alei Paderewskiego ma powstać “budynek zamieszkania zbiorowego wraz z lokalami usługowymi w poziomie przyziemia oraz garażem podziemnym”. 

W połowie marca magistrat wydał spółce Dolnośląskie Inwestycje pozwolenie na budowę tego obiektu, mimo że kilka lat temu Miejski Konserwator Zabytków był przeciwny planowanej w tym miejscu inwestycji. Jak tłumaczą nam urzędnicy, w 2020 roku inwestor przedstawił zmieniony projekt – zgodny z funkcją dopuszczoną w planie miejscowym oraz obniżony o ponad metr.

– W tej sytuacji Miejski Konserwator Zabytków musiał wydać pozwolenie konserwatorskie, a Wydział Architektury i Budownictwa pozwolenie na budowę – wyjaśnia Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego urzędu miejskiego.

Inwestycji sprzeciwiają się wrocławscy aktywiści.

Inwestor zdradza szczegóły

Z pytaniem o szczegóły przedsięwzięcia zwróciliśmy się także do spółki Dolnośląskie Inwestycje, która w 2015 roku kupiła od Akademii Wychowania Fizycznego teren po dawnym basenie na Stadionie Olimpijskim za nieco ponad 3,1 mln złotych. Jak zapowiada inwestor, na działce położonej przy al. Paderewskiego zrealizuje budowę domu studenckiego, wraz z lokalami usługowymi w części parterowej.

Przedstawiciele spółki informują, że projekt objęty jest prawomocnym i ostatecznym pozwoleniem na budowę, pozytywną decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz jest zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Inwestycja będzie miała proekologiczny charakter z zachowaniem zasad biofilii co oznacza, że na terenie inwestycji dokonanych zostanie dużo nowych nasadzeń drzew i krzewów, wzbogacając obszar inwestycji w zieleń. Zostaną również wybudowane nowe zbiorniki/niecki basenowe, które oprócz walorów krajobrazowych, będę pełniły funkcję w zakresie małej retencji – zapowiada inwestor.

Zgodnie z informacjami dewelopera, odtworzona zostanie skarpa, na której w czasach funkcjonowania basenów zlokalizowane były trybuny. Skarpa będzie spełniała funkcję wypoczynkowo rekreacyjną.

W budynku przygotowane zostaną ogólnodostępne strefy do nauki, pracy, czy integracji studentów. Obiekt będzie miał charakter otwarty i będzie dostępny nie tylko dla stałych użytkowników akademika, ale również dla wszystkich wrocławian i innych zainteresowanych osób. Zlokalizowane na parterze lokale usługowe zostaną przeznaczone do wypełniania funkcji uzupełniających infrastrukturę sportową zlokalizowaną na terenie AWF-u – informują Dolnośląskie Inwestycje.

Inwestor przewiduje uruchomienie usług fizykoterapii, odnowy biologicznej, fitnessu, oraz innych tym podobnych usług. Przewidziane są również dwa lokale gastronomiczne. Budynek będzie miał trzy kondygnacje naziemne oraz jedną podziemną, w której znajdą się m.in. rowerownie, powierzchnie przynależne do lokali usługowych na parterze oraz garaż.

Wyrażamy przekonanie, że po okresie ponad 40-letniej degradacji starych basenów, położonych przy Stadionie Olimpijskim, wybudowany przez nas nowy obiekt stanie się wizytówką Wrocławia, a z racji na jego otwarty charakter służyć będzie wszystkim mieszkańcom naszego miasta – zapewniają przedstawiciele inwestora.

Przewidywany czas realizacji to 3 lata od rozpoczęcia budowy, zaplanowanego na trzeci kwartał 2021 roku.