1000 uczniów w szkole podstawowej i 200 przedszkolaków – tyle dzieci znajdzie miejsce w nowej placówce, która powstanie przy ulicy Asfaltowej w pobliżu Wojszyc i Jagodna. Do przetargu na wykonawcę tej inwestycji stanęło aż 14 chętnych.

Przetarg na budowę nowej szkoły przy ulicy Asfaltowej ruszył w październiku.

Będzie to nowy zespół szkolno-przedszkolny dla 1000 uczniów i 200 przedszkolaków. W nowym budynku powstaną 44 sale lekcyjne, trzy sale gimnastyczne, boiska zewnętrzne i bieżnia. Dodatkowo inwestycja będzie skoordynowana z budową około 750-metrowego fragmentu ulicy Asfaltowej. Przy jezdni powstanie także ścieżka rowerowa i chodniki. Inwestycje mają być gotowe do 2023 roku – zapowiadał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Pod koniec listopada poznaliśmy oferty złożone w tym postępowaniu. Stanęło do niego aż 14 zainteresowanych wykonawców, a zaproponowane kwoty wahają się od niespełna 48 do prawie 72 mln złotych. Miasto na realizację zamówienia zamierza przeznaczyć niemal 66,5 mln złotych.

Ekologicznie i sportowo

Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku Zarząd Inwestycji Miejskich rozstrzygnął konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej placówki. Główną nagrodę zdobyła pracownia Major Architekci.

– Nagrodę przyznano za bardzo dobre związanie przyjętej struktury przestrzennej obiektu z kontekstem otoczenia. Wytworzone dziedzińce urbanistyczne w harmonijny sposób przenikają się z przestrzenią publiczną. Projekt z dużym wyczuciem poprzez dobrze przyjęte proporcje kształtuje wewnętrzne przestrzenie komunikacji nadając im walor integracyjny i w przekonujący sposób łączy wnętrze i zewnętrze budynku. Usytuowanie zespołu boisk optymalne, zapewniające szeroką dostępność i zintegrowane z programem rekreacyjnym dla mieszkańców osiedla. Praca konkursowa poprzez układ przestrzenny bardzo dobrze układa relacje uczeń – nauczyciel i bardzo dobrze łączy poszczególne bloki funkcjonalne z przyjętą strukturą. Architektura powściągliwa, pozbawiona jakichkolwiek zbędnych dekoracji, wręcz ascetyczna, wykorzystuje jednak układ przestrzenny budynku i ekspozycję sali sportowej dla bardzo ciekawej identyfikacji. Zdaniem sądu stanowi to o wielkiej dojrzałości projektu i najlepiej wypełnia cel i zadanie konkursu – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Jak podkreślali urzędnicy, zwycięski projekt obiektu charakteryzuje się bardzo dobrym rozwiązaniem funkcjonalnym zarówno w rozplanowaniu na działce, jak i z uwagi na układ pomieszczeń budynku.

Prosty układ pomieszczeń w dwukondygnacyjnym obiekcie dobrze służy organizacji przestrzeni. Rozdzielono części przeznaczone dla najmłodszych (przedszkole), jak i dla uczniów oraz dla administracji szkoły. Architektura jest skromna, z wyrazistym blokiem sportowym, który wraz z boiskami może być wykorzystywany również dla potrzeb mieszkańców osiedla – wyliczali w magistracie.

Zaproponowano także szereg urządzeń i rozwiązań proekologicznych związanych z pasywną i aktywną oszczędnością energii.

 Chcielibyśmy, by znalazło się tu miejsce na ekologiczne rozwiązania – wykorzystywanie energii słonecznej, odzyskiwanie deszczówki, może zielony dach… – mówił prezydent Jacek Sutryk.

W nowej szkole ma powstać duża sala gimnastyczna i mniejsza sala gimnastyczna, a także salka do gimnastyki korekcyjnej. Dzieci mają mieć do dyspozycji boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki nożnej, bieżnię 100-metrową, skocznię do skoku w dal, 2 place zabaw dla młodszych i starszych. Przy placówce będzie około 100 miejsc postojowych. Przygotowane zostaną świetlice, pomieszczenia administracyjne, gospodarcze. Z kolei w przedszkolu będzie 8 oddziałów dla 200 dzieci, sala rekreacyjna, węzeł żywienia z jadalnią dla całego zespołu.

Z inwestycją skoordynowane zostaną prace przy budowie nowego, około 750-metrowego odcinka ulicy Asfaltowej. Jej wlot został już usytuowany przy ul. Buforowej na wysokości ul. Malinowskiego. Przy jezdni powstanie ścieżka rowerowa i chodniki. Nowy chodnik zostanie wybudowany także w sąsiedztwie istniejącej jezdni przy działce, gdzie powstanie nowy zespół szkolno-przedszkolny.