Wrocław właśnie stał się pierwszym miastem w Polsce, które stworzyło mobilny, hulajnogowy oddział patrolowy straży miejskiej. – Patrolowane będą promenady nad fosą miejską, bulwary nadodrzańskie i tereny rekreacyjne – zapowiadają strażnicy.

Jak poinformował magistrat, w piątek 24 września firma Auto Group Polska przekazała wrocławskiej straży miejskiej rowery i hulajnogi elektryczne. Ceremonia przekazania sprzętu była elementem obchodów 30-lecia funkcjonowania tej formacji w stolicy Dolnego Śląska.

– Pracownicy straży miejskiej, którzy na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców miasta muszą dysponować nowoczesnym sprzętem, który zapewni im możliwość szybkiego przemieszczania się zwłaszcza w ciasnych staromiejskich uliczkach. Patrolowane będą promenady nad fosą miejską, bulwary nadodrzańskie i tereny rekreacyjne. Obecność patroli strażników miejskich poruszających się hulajnogami elektrycznymi ma działać także prewencyjnie na innych użytkowników tych pojazdów, którzy nie zawsze przestrzegają obowiązujących ich przepisów. Planujemy również przeprowadzenie cyklu zajęć dla uczniów szkół z zakresu bezpiecznego i zgodnego z obowiązującymi przepisami, korzystania z tego coraz bardziej popularnego środka transportu – podkreśla Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

Jak zapewniają urzędnicy, przekazany sprzęt marki Audi oraz ŠKODA charakteryzuje się świetną jakością wykonania oraz designem, który idealnie komponuje się z miejskim stylem. Dodatkowo hulajnogi wyposażone są w specjalne opony pneumatyczne zwiększające bezpieczeństwo podróży.

– Wrocław, będąc miastem inteligentnym, stawia na wykorzystywanie alternatywnych i ekologicznych form transportu, również w codziennej pracy służb miejskich. Hulajnogi i rowery przekazane przez Auto Group Polska niewątpliwie usprawnią działania straży miejskiej, zwłaszcza na terenach, do których trudno jest dotrzeć samochodem – mówi Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. Smart City w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

W magistracie dodają, że przekazane hulajnogi są uzupełnieniem funkcjonujących już w mieście patroli zmotoryzowanych, rowerowych, pieszych oraz konnych.