Od niedzielnego wieczora we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku wieje bardzo silny wiatr. Jakie są efekty wichury?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem. Dla niemal całego kraju, w tym Wrocławia i większości Dolnego Śląska to zagrożenie 2. stopnia, co oznacza średnią prędkość wiatru od 72 km/h (20 m/s) do 90 km/h (25 m/s) lub wiatr osiągający w porywach od 90 km/h (25 m/s) do 115 km/h (32 m/s). Z kolei dla południowych powiatów naszego województwa (m.in. okolic Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Kłodzka) to zagrożenie 3. stopnia – średnia prędkość wiatru powyżej 90 km/h (25 m/s) lub wiatr osiągający w porywach powyżej 115 km/h (32 m/s).

Ostrzeżenie dla Wrocławia i okolic obowiązuje od godziny 17 w niedzielę 9 lutego do godziny 20 w poniedziałek 10 lutego. Mieszkańcy naszego regionu otrzymali też SMS-y od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, ostrzegające przed bardzo silnym wiatrem.

Możliwe przerwy w dostawie prądu. Jeśli możesz, zostań w domu – ostrzega Alert RCB.

Gwałtowny niż nad Polską

Jak zapowiadają przedstawiciele IMGW, w Polsce najsilniej będzie wiało w nocy z niedzieli na poniedziałek w zachodniej połowie kraju i w poniedziałek już w całym kraju.  Średnia prędkość wiatru nad morzem i w centrum kraju osiągnie wartość 55 km/h.

Porywy wiatru na wschodzie mogą osiągać 90 km/h, w centrum około 95 km/h, na zachodzie i nad morzem do 100 km/h, a na Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim i rejonie Bieszczad nawet do 120 km/h. Na Bałtyku silny sztorm. W górnych partiach Tatr wiatr w porywach może osiągnąć nawet 180 km/h, a na szczytach Sudetów aż 200 km/h. Wiatr będzie wiał z zachodu i południowego zachodu – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

IMGW podkreśla, że tak silne porywy wiatru mogą powodować łamanie gałęzi drzew, uszkodzenia sieci energetycznej i utrudnienia komunikacyjne.

W poniedziałek oprócz silnego wiatru należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. We wtorek i środę wiatr nieco osłabnie, jednak nadal będzie dość silny i porywisty – zapowiadają meteorolodzy.

Silny wiatr na Dolnym Śląsku

W nocy z 9 na 10 lutego przez województwo dolnośląskie przeszedł front z bardzo silnymi porywami wiatru o prędkości około 100 km/h.

Jak informuje biuro prasowego Wojewody Dolnośląskiego, efektem wichury są m.in. zerwana część dachu budynku gospodarczego w Tyńcu w powiecie wrocławskim, uszkodzony dach w Kruszynie w powiecie bolesławieckim, uszkodzony dach i elewacja przy ulicy Łokietka w Bolesławcu, uszkodzony dach przy ulicy Brodzkiej we Wrocławiu i uszkodzone 3 dachy budynków na terenie gminy Lwówek Śląski.

Ponadto, PCZK w Jaworze przekazało informację o uszkodzonym dachu budynku mieszkalnego w miejscowości Paszowice oraz uszkodzonym (wyrwanym) oknie w sali gimnastycznej w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze. W Gminie Mirsk zostały uszkodzone cztery samochody.

Jak podaje Tauron, na godz. 11:40 na terenie województwa awaria linii średniego napięcia występuje w 162 lokalizacjach, a odbiorców bez prądu jest około 7073. Awarie są usuwane na bieżąco.

Na terenie województwa dolnośląskiego nie ma ofiar, jedna osoba został poszkodowana w wyniku zdarzenia drogowego przy omijaniu zalegającego drzewa – informują przedstawiciele wojewody.

Ostrzeżenie o silnym wietrze na obszarze województwa dolnośląskiego obowiązuje do godziny 20 w poniedziałek 10 lutego.

Utrudnienia w ruchu kolejowym i lotniczym

Jeśli chodzi o trasę kolejową Wrocław-Brzezinka Średzka, o godzinie 9.10 zakończono usuwanie awarii, a pociągi jeżdżą jednym torem. Na trasie Kamieniec Ząbkowicki-Starczów zakończono usuwanie awarii o godz. 8.53, pociągi też jeżdżą jednym torem, podobnie w Lubaniu Śląski. Na trasie Wrocław-Trzebnica pociąg uderzył w drzewo, trwa udrażnianie przejazdu.

Spore utrudnienia występują też w ruchu lotniczym.

Artykuł aktualizowany