W sobotę 16 października rozpocznie się remont ulicy Komandorskiej. Na odcinku od ulicy Swobodnej do Wielkiej wyremontowane zostaną chodniki oraz jezdnia. W związku z pracami, trasę zmieni autobus linii 125.

O tym, że ulica Komandorska pójdzie do remontu, informowaliśmy w drugiej połowie czerwca. Wówczas Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił przetarg na wykonanie tego zadania. W połowie lipca postępowanie zostało unieważnione, bo nie wpłynęła żadna oferta.

ZDiUM od razu ogłosił powtórny przetarg na realizację całego przedsięwzięcia. Na początku września jako najkorzystniejsza została wybrana oferta firmy RADPOL, opiewająca na łączną kwotę ponad 1,7 mln złotych brutto. Pod koniec września podpisano umowę z wykonawcą.

Na odcinku od Swobodnej od Wielkiej przeprowadzimy remont nawierzchni chodników oraz jezdni wraz z zatokami postojowymi. Roboty potrwają około 3 miesięcy – informuje ZDiUM.

Odcinki chodników wytypowane do remontu to: po stronie zachodniej – od ul. Swobodnej do ul. Zaolziańskiej i od ul. Radosnej do ul. Wielkiej, a po stronie wschodniej – od ul. Swobodnej do ul. Studziennej.

Zgodnie z zapowiedziami ZDiUM-u, spękana i nierówna nawierzchnia asfaltowa zostanie rozebrana i zastąpiona nową warstwą betonu asfaltowego i kostki betonowej. W obrębie przejść dla pieszych pojawią się obniżenia i płytki typu stop. Powierzchnia objęta remontem przekracza 3 600 metrów kwadratowych.

Remont jezdni obejmie cząstkowe naprawy nawierzchni granitowej o powierzchni ok. 2000 mkw., wymianę nawierzchni bitumicznej zatok postojowych o powierzchni 500 mkw., a także wykonanie nawierzchni peronu przystankowego o powierzchni 60 mkw. wraz z fragmentem chodnika do przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ul. Sanocką – informują urzędnicy.

Poniemiecka kostka zostaje

Jak tłumaczy Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, w przypadku jezdni zachowana zostanie granitowa poniemiecka kostka, a odkształcenia i zapadnięcia zostaną wyrównane po wykonaniu rozbiórek i przebruków. Usunięte zostaną asfaltowe wykruszone łaty potęgujące wrażenie nierówności i dyskomfort użytkowania.

Wiele wrocławskich ulic zachowało jeszcze poniemiecką nawierzchnię z kostki granitowej, która charakteryzuje się wyjątkową trwałością i odpornością na działanie wilgoci i niskich temperatur w okresie zimowym, będących przyczyną powstawania tzw. pozimowych ubytków na drogach o nawierzchni bitumicznej. Decyzja o zachowaniu nawierzchni granitowej ma zatem swoje uzasadnienie, szczególnie w przypadku dróg, na których kostka nie uległa degradacji wskutek nadmiernego eksploatowania przez ruch ciężkich pojazdów, i które posiadają status dróg osiedlowych z utrzymanym ruchem o charakterze lokalnym. Na takich ulicach nawierzchnia granitowa – po wykonaniu częściowych napraw eliminujących zapadnięcia i nierówności  – może nadal pełnić swoją funkcję przez wiele kolejnych lat – wyjaśnia Ewa Mazur ze ZDiUM-u.

Autobusy linii 125 zmienią trasę

W związku z rozpoczęciem prac związanych z remontem nawierzchni ulicy Komandorskiej, od soboty 16 października planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowej 125.

Autobusy kursujące z Brochowa w kierunku Oporowa i pętli przy ulicy Tynieckiej zostaną skierowane objazdem od ulicy Suchej przez ulicę Ślężną i Wielką do placu Hirszfelda z pominięciem przystanku “EPI” przy ulicy Komandorskiej. W kierunku przeciwnym, autobusy linii 125 będą kursowały bez zmian przez ulicę Komandorską – zapowiada magistrat.

Na trasie objazdu autobusu zostaną uruchomione dodatkowe przystanki dla linii 125:

  • “Dworzec Autobusowy”, zlokalizowany przy ulicy Ślężnej za skrzyżowaniem z ulicą Swobodną
  • “Sanocka”, zlokalizowany przy ulicy Ślężnej za skrzyżowaniem z ulicą Sanocką

Zdjęcie główne: Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta