Od 6 do 17 września potrwa rejestracja kandydatów na radnych osiedlowych. Kto może wystartować w wyborach?

Wybory do wrocławskich Rad Osiedli odbędą się 17 października. Już dziś, 6 września, od 15:30, zaczyna się rejestracja kandydatów do pełnienia funkcji radnego w najbliższej kadencji. Do obsadzenia jest 786 mandatów na 48 wrocławskich osiedlach.

Warunki formalne, jakie muszą spełnić kandydaci, określone są w ordynacji wyborczej. To m.in. pełnoletność, obywatelstwo polskie lub innego kraju UE, prawo wybieralności. Osoby rejestrujące swoją kandydaturę muszą także stale zamieszkiwać na terenie Osiedla, z którego kandydują. Fakt ten potwierdza wpis do stałego rejestru wyborców. Radni osiedlowi to mieszkańcy, którym szczególnie zależy na najbliższej okolicy. Na tym, by osiedle było miejscem wspólnoty, gdzie mieszkańcy czują więź ze sobą nawzajem oraz miejscem, w którym żyją.

Do składanych wniosków kandydaci dołączają także listę z podpisami osób popierających kandydaturę.

Na podstawie doświadczeń lat ubiegłych radzimy kandydatom i kandydatkom, by nie była to minimalna liczba 15 osób popierających, lecz więcej. Kandydaturę poprzeć mogą bowiem także tylko osoby stale zamieszkujące na terenie osiedla, które znajdują się w stałym rejestrze wyborców.  – przypomina Andrzej Kubica, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej – Dane osób popierających jak i kandydatów na radnych będą weryfikowane, a kandydaci, którzy nie spełniają powyższych wymogów, nie będą mogli znaleźć się na listach wyborczych.

Organizacje pozarządowe pomogą kandydatom

Pomoc osobom, które chciałby ubiegać się o mandat radnego zadeklarowało, między innymi, Wrocławskie Forum Osiedlowe, a także Stowarzyszenie Bezpartyjny Wrocław.

Służymy konsultacją, wsparciem organizacyjnym, doświadczeniem – mówi Michał Tekliński, prezes Stowarzyszenia.
Szczerze wierzymy, że współpraca między lokalnymi społecznościami zaowocuje tym, że nawet w tych najmniejszych społecznościach będzie kształtowała się żywa tkanka miejska i będzie nam się w całym mieście żyło lepiej, wygodniej i przyjemniej. Gorąco zachęcamy wszystkich, aby się z nami skontaktować, porozmawiać, dowiedzieć się, dlaczego warto zaangażować się w działania Rad Osiedli, na czym to wszystko polega i z czym się wiąże.

Stowarzyszenie deklaruje również pomoc w przejściu przez formalności związane z kandydowaniem.

Zgłoszenia kandydatów na radnych będą przyjmowane w siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej (budynek Urzędu Miejskiego Wrocławia, pl. Nowy Targ 1-8, sala 215). Dyżury zostały wyznaczone w następujących dniach:

  • 6 września 2021 r. (poniedziałek), w godz. 15.30-17.00
  • 8 września 2021 r. (środa), w godz. 15.30-17.00
  • 10 września 2021 r. (piątek), w godz. 15.30-17.00
  • 13 września 2021 r. (poniedziałek), w godz. 15.30-17.00
  • 15 września 2021 r. (środa), w godz. 15.30-17.00
  • 16 września 2021 r. (czwartek), w godz. 15.30-17.00
  • 17 września 2021 r. (piątek), w godz. 15.30-18.00

Więcej informacji: Wybory Do Rad Osiedli Wrocławia 2021

foto główne: Corvus monedula z fotopolska.eu