W sobotę 7 listopada zacznie się remont jednego z najważniejszych skrzyżowań we Wrocławiu. MPK wymieni przy Dworcu Głównym 5 rozjazdów, 7 zwrotnic i 16 krzyżownic – łącznie ponad pół kilometra torów.

O planach przebudowy węzła tramwajowego przy Dworcu Głównym informowaliśmy już w marcu. Teraz zapowiadany remont rusza.

To jedna z najważniejszych i największych tegorocznych inwestycji torowych. Obszar prac to nie tylko skrzyżowanie ulic Piłsudskiego, Kołłątaja i Peronowej, lecz również torowisko w samej ul. Kołłątaja, od ul. Piłsudskiego aż do skrzyżowania z ul. Rejtana – wyliczają przedstawiciele MPK.

Jak zaznacza przewoźnik, dzięki pracom znacznie poprawi się komfort jazdy pasażerów.

Wagony będą płynniej przejeżdżały przez skrzyżowanie, bez niepotrzebnego szarpania, stukania czy hałasów. To o tyle istotne, że przez ten komunikacyjny węzeł prowadzi na co dzień aż sześć tramwajowych linii – tłumaczą w MPK.

Na remoncie skorzystają również kierowcy samochodów i pasażerowie licznie kursujących tamtędy autobusów.

Pozapadana nawierzchnia skrzyżowania zostanie wymieniona na nową, solidniejszą i – przede wszystkim – równą. Nowa inwestycja to także dobra wiadomość dla motorniczych, ponieważ dzięki niej tramwaje będą mogły mijać się na skrzyżowaniu. W tym momencie jest to niemożliwe, ponieważ nie jest tam zachowana skrajnia – informuje przewoźnik.

Prace rozpoczną się już w najbliższą sobotę 7 listopada. W trakcie ich trwania będzie zamknięta większa część krzyżówki. Możliwy będzie jedynie skręt w prawo z ulicy Peronowej w Piłsudskiego. Objazdami pojadą zarówno samochody, jak i tramwaje oraz autobusy. Dla wygody pasażerów linii 0L, 4, 8, 9, 15, 31 i 32, na czas robót, zostanie uruchomiony dodatkowy przystanek przed skrętem z ul. Piłsudskiego w Stawową.

Inwestycja warta jest nieco ponad 9 mln złotych. Prace mają zakończyć się do końca stycznia przyszłego roku.