W samym sercu Wrocławia, na terenie kompleksu postindustrialnych budynków, powstaje enklawa działań artystycznych i różnych form aktywności. – Ruska 46abc to nie tylko adres, ale też nazwa prowadzonego od kilku lat wielowątkowego projektu – podkreślają urzędnicy. Miasto właśnie dostało dofinansowanie na kolejne inicjatywy w tym miejscu.

Ruska 46abc

O tym, że między ulicą Ruską a św. Antoniego, w zapuszczonym podwórku, ma powstać kawałek tętniącej życiem przestrzeni artystycznej, zaczęto mówić już kilka lat temu.

– Powstanie tam artystowska dzielnica, z kawiarenkami i siedzibami kilkunastu instytucji kultury – zapowiadał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Od 2012 roku gospodarzem tego miejsca jest spółka Wrocławska Rewitalizacja. Priorytetem przy pracach projektowych było dla niej – jak tłumaczą urzędnicy – zachowanie cennych, istniejących elementów i tradycji przy jednoczesnej adaptacji budynków poprzemysłowych z lat 1900-1910 do dzisiejszych standardów i wymogów bezpieczeństwa.

Sukcesywnie zaczęli pojawiać się tam artyści i rzemieślnicy. Otwierano kolejne pracownie, wprowadzały się różne stowarzyszenia i organizacje, przeprowadzono remonty stojących w podwórku kamienic, osuszono piwnice, wymieniono okna i przebudowano windy towarowe na osobowe. A na elewacjach dwóch budynków pojawiły się eksponaty Galerii Neonów.

– Dzięki Galerii Neonów stworzonej we współpracy z Fundacją Neon Side podwórko stało się magnesem dla odwiedzających i wyjątkową przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych, wielokrotnie wyróżnianą w rankingach miejsc o szczególnym charakterze – tłumaczy Maja Wysocka z biura prasowego magistratu.

Ponadto, w jednej z bram powstała galeria szkła i ceramiki. Wybudowano także toalety i zaplecze socjalne dla galerii Świat Nadziei.

Dziś w podwórku między Ruską a świętego Antoniego swoją siedzibę ma około 40 organizacji, m.in. Cantores Minores, Biuro Festiwalowe Impart 2016, Ognisko Kultury Plastycznej, Małe Instrumenty, IP Group, Atelier ceramiczne Tyc-Klekot, BWA, Centrum Praw Kobiet, Art Brut, Ad Spectatores czy Galeria Miejska.

Ruska 46abc – są pieniądze na kolejne projekty

Aktualnie trwa proces odnawiania stref wejściowych i klatek schodowych, a także wprowadzanie systemu identyfikacji. Na tym nie koniec, bo miasto właśnie dostało kolejne, po dwóch dotacjach z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pieniądze na kontynuację projektu “Ruska 46abc – przestrzeń dla kultury”. Tym razem Wrocławiowi udało się zdobyć dofinansowanie w unijnym konkursie.

– Nasz projekt rywalizował z 98 innymi, które z całego kraju wpłynęły do ministerstwa jesienią 2016 roku i został wybrany jako jeden z 10 realizowanych w obiektach niezabytkowych – wylicza Maja Wysocka.

Cały projekt wyceniany jest na niespełna 15 mln złotych, a maksymalna wartość dofinansowania unijnego to nieco ponad 8,6 mln złotych.

Plany na przyszłość są ambitnie. To m.in. wyłączenie podwórka z ruchu kołowego, wprowadzenie elementów zieleni i systemu orientacji czy uporządkowanie i zagospodarowanie przestrzeni podwórka (tak, by była bezpieczna i mogła być miejscem tworzenia oraz prezentacji). Urzędnicy zapowiadają także utworzenie Recepcji Podwórka, czyli punktu informacyjno-wystawienniczego oraz uruchomienie plenerowej sceny podwórkowej z wykorzystaniem istniejącej rampy przeładunkowej. Miasto chce też przeprowadzić remonty lokali i kupić sprzęt dla pięciu wrocławskich instytucji kultury.

– Dzięki różnorodnym działaniom Ruska 46abc staje się miejscem odwiedzanym chętnie nie tylko przez osoby zainteresowane kulturą i sztuką, ale też przez mieszkańców i turystów. To przestrzeń dla pracy – twórczej, społecznej, innowacyjnej – i wymiany myśli, doświadczeń, wrażeń – dzięki działającym tu artystom, stowarzyszeniom, instytucjom oraz gościom zapraszanym do współpracy. Adres ten wyraźnie zaistniał już na kulturalnej mapie Wrocławia – podkreśla Maja Wysocka.