W niedzielę 30 października wchodzi w życie zimowy rozkład lotów z wrocławskiego lotniska. Na pasażerów czeka pięć nowości od tanich linii, dziewięć rejsów dziennie do Warszawy i więcej lotów do Frankfurtu. Łącznie do dyspozycji jest 38 połączeń niskokosztowych, sieciowych i czarterowych.

Port Lotniczy Wrocław

fot. Port Lotniczy Wrocław

Od marca 2012 roku, gdy nowy terminal wrocławskiego lotniska został oddany do użytku, z jego usług skorzystało już ponad 10 mln pasażerów. Obecnie jest on w stanie obsłużyć blisko 4 miliony podróżnych rocznie, a docelowo – po dalszej rozbudowie – port lotniczy będzie mógł przyjąć nawet 7 milionów pasażerów każdego roku.

– Nasz port zyskuje znaczenie ponadregionalne. Zgodnie z przewidywaniami, w tym roku obsłużymy około 2,4 miliona pasażerów, co oznacza nowy rekord wrocławskiego lotniska – podkreśla Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

W niedzielę 30 października zacznie obowiązywać zimowy rozkład lotów. Na pasażerów czeka sporo zmian i nowych kierunków.

Nowości od tanich przewoźników

Cztery nowe połączenia wprowadzają linie Ryanair. To trzy kierunki brytyjskie – Manchester, Newcastle i Belfast, a także główne lotnisko w Madrycie. Piątą nowością jest Kijów, do którego latają linie Wizz Air. Dodatkowo, w rozkładzie zimowym po raz pierwszy pozostaje Malta.

– Przewoźnicy niskokosztowi systematycznie rozwijają swoją ofertę. Madryt i Malta znakomicie uzupełniają siatkę kierunków południowych, bardzo chętnie wybieranych również w okresie jesienno-zimowym. Ogromnym zainteresowaniem, co widać w systemach rezerwacyjnych, cieszy się również Kijów – mówi Dariusz Kuś.

Do wyboru będzie łącznie 28 połączeń niskokosztowych, w tym 7 południowych, 14 na Wyspy Brytyjskie, dwa kierunki skandynawskie (Oslo Torp i Sztokholm Skavsta), po jednym połączeniu do Francji (Paryż Beauvais), Niemiec (Dortmund) i Holandii (Eindhoven), a także wschodnioeuropejskie połączenie do stolicy Ukrainy. Siatkę uzupełnią tanie loty do Warszawy od linii Ryanair.

Dziewięć razy dziennie do stolicy

Pasażerowie latający z Wrocławia na warszawskie Okęcie mają teraz do wyboru dwie linie lotnicze. Oprócz PLL LOT, od początku października na główne lotnisko w stolicy latają też tanie linie Ryanair.

– Jestem przekonany, że większa liczba rejsów na lotnisko Chopina, rozszerzona o ofertę tanich linii, przyciągnie wielu nowych pasażerów podróżujących między Wrocławiem  a Warszawą. Samolot to na tej trasie najszybszy środek transportu – zaznacza Dariusz Kuś.

W rozkładzie zimowym 2016/17 wrocławskiego lotniska linie PLL LOT oferują sześć rejsów dziennie do Warszawy, a linie Ryanair – trzy rejsy dziennie.

Więcej lotów do Niemiec

Do dyspozycji pasażerów są też cztery międzynarodowe połączenia sieciowe – do Frankfurtu, Monachium, Düsseldorfu oraz Kopenhagi. Na pierwszej z tych tras Lufthansa wprowadza sześć dodatkowych lotów w tygodniu. Będą realizowane we wszystkie dni tygodnia, z wyjątkiem soboty.

– Lufthansa reaguje na zwiększające się zapotrzebowanie. Wrocław staje się coraz ważniejszym miejscem na biznesowej i turystycznej mapie Europy. Dlatego znaczenie tego rodzaju połączeń nadal będzie rosło – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław.

Lotnisko we Frankfurcie jest jednym z największych portów lotniczych w Europie. Można się tam wygodnie przesiąść na samolot do wszystkich najważniejszych miast Europy, a także na trasach transkontynentalnych do Azji czy Ameryki Północnej.

A może Wyspy Kanaryjskie albo Egipt?

W ofercie biur podróży po sezonie letnim pozostało Lanzarote. Do wyboru jest również Fuerteventura, także znajdująca się w archipelagu Wysp Kanaryjskich.

– Wyspy Kanaryjskie są numerem jeden wśród podróżnych, którzy preferują wypoczynek z biurem podróży. To gwarancja udanego wypoczynku. Także w miesiącach zimowych można liczyć tam na słoneczną pogodę i przyjemne temperatury – tłumaczy Michał Kozak, menadżer ds. rozwoju ruchu czarterowego Portu Lotniczego Wrocław.

W zimowych rozkładzie lotów znalazły się w sumie cztery połączenia czarterowe. Ofertę biur podróży uzupełniają dwa największe ośrodki egipskie – Hurghada i Marsa Alam.