Na początku grudnia na podwórku przy ulicy Łukasińskiego będą realizowane zdjęcia do filmu. To prawdopodobnie ostatnia wizyta filmowców, bo w przyszłym roku na podwórku pojawią się robotnicy. Miasto podłączy tam kamienice do sieci ciepłowniczej i rozpocznie kilkuetapowy remont podwórka.

W filmie, którego roboczy tytuł brzmi „The Palast”, podwórko przy ul. Łukasińskiego razem z budynkami numer 15a i 15b zagra berlińskie podwórko z 1987 roku. Jak podkreślają przedstawiciele Zarządu Zasobu Komunalnego, to prawdopodobnie już ostatnia wizyta ekipy filmowej. W przyszłym roku filmowców zastąpią ekipy budowlane.

W ramach zaplanowanych prac budynki nr 15a i 15b przyłączymy do sieci ciepłowniczej, dzięki czemu zlikwidujemy kolejne stare piece. Będziemy przygotowywać też teren pod rewitalizację podwórka. W planach są m.in. wyburzenia części garaży i komórek. Sam remont podwórka o łącznej powierzchni ponad 7500 m2 rozpocznie się w przyszłym roku. Został podzielony na etapy, które planujemy zrealizować do 2023 roku – zaznacza Anita Białowąs, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców

Pierwszy etap remontu podwórka rozpocznie się w drugiej połowie 2021 roku. Realizowana będzie tam koncepcja podwórka im. Wszystkich Mieszkańców, która wygrała w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Nazwa projektu została wymyślona przez mieszkańców, którzy sami dla siebie nazwali podwórko imieniem Wszystkich Mieszkańców. W 2015 roku na podwórku pomiędzy ul. Mierniczą, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej artystka Iza Rutkowska organizowała liczne warsztaty i wydarzenia integracyjne, a działania te zaowocowały mobilizacją całej podwórkowej społeczności.

Projekt, który wygrał we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim zakłada m.in. budowę boiska, placu zabaw i siłowni. Na terenie zostanie wykonane również odwodnienie i oświetlenie – dodaje Anita Białowąs.

Aktualnie plan zagospodarowania całego podwórka przechodzi jeszcze ostatnie konsultacje z mieszkańcami. Następnie ZZK rozpocznie poszukiwanie firmy, która wykona pierwszy etap remontu podwórka. Prace będą finansowane z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, gdzie na ten cel zarezerwowanych zostało 750 000 złotych.