Na ulicy Komandorskiej już pojawiły się ekipy remontowe. Od soboty 16 października jezdnia zostanie zamknięta połówkowo, a przejazd będzie możliwy tylko w jednym kierunku – od ulicy Wielkiej do Swobodnej.

Jak informuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, na remontowanej ulicy Komandorskiej od tygodnia trwają już prace przygotowawczo-rozbiórkowe na chodnikach, a od weekendu ekipy wykonawcy rozpoczną roboty na jezdni.  

Rozbiórki i przebruki nawierzchni z kostki granitowej wymagają ograniczenia ruchu pojazdów, dlatego w nocy z piątku na sobotę (15/16 października) na ulicy Komandorskiej zostanie wprowadzona organizacja ruchu zastępczego, która będzie obowiązywać przez cały czas trwania budowy – zapowiada ZDiUM.

Połowa jezdni będzie wyłączona z ruchu, drugą częścią będzie możliwy przejazd samochodów w jednym kierunku – od ulicy Wielkiej do Swobodnej. 

Drugi kierunek ruchu będzie korzystać z objazdu wyznaczonego od ulicy Swobodnej przez ulicę Ślężną do ulicy Wielkiej – tłumaczą urzędnicy. 

Remont chodników i kamiennej jezdni

– W przypadku chodników czas trwania robót oszacowano na 2 miesiące. Na jezdni, ze względu na wymagany reżimami technologicznymi okres sezonowania, czyli wiązania zaprawy łączącej kostkę, potrwa to 3 miesiące. Remont chodników obejmuje odcinek zachodni między ul. Radosną a Wielką; po stronie wschodniej będzie to odcinek od ul. Swobodnej do ul. Studziennej – informuje Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Jak zapowiada ZDiUM, spękana i nierówna nawierzchnia asfaltowa zostanie rozebrana i zastąpiona nową warstwą betonu asfaltowego i kostki betonowej. W obrębie przejść dla pieszych pojawią się obniżenia i płytki typu stop. Powierzchnia objęta remontem przekracza 3 600 metrów kwadratowych.

Remont jezdni obejmie cząstkowe naprawy nawierzchni granitowej o powierzchni około 2000 mkw. , wymianę nawierzchni bitumicznej zatok postojowych o powierzchni 500 mkw., wykonanie nawierzchni peronu przystankowego o powierzchni 60 mkw. wraz z fragmentem chodnika do przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ulicą Sanocką. 

Granitowa poniemiecka kostka zostanie zachowana, odkształcenia i zapadnięcia zostaną wyrównane po wykonaniu rozbiórek i przebruków. To oznacza, że znikną z jej powierzchni asfaltowe wykruszone łaty potęgujące wrażenie nierówności i dyskomfort użytkowania – wyjaśnia Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

Prace remontowe wykonuje wybrana w drodze przetargu firma Radpol. Koszt realizacji zadania przekroczy 1,7 mln złotych. 

Zdjęcie główne: ZDiUM