Windy, wyższy peron z odnowioną wiatą, wyremontowane przejście podziemne – tak zmieni się przystanek kolejowy Wrocław Brochów. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe pochłonie blisko 7 mln złotych.

Jak informują kolejarze, w listopadzie rozpoczęły się prace przy przebudowie przystanku Wrocław Brochów.

Przystanek zapewnia podróże pociągiem w kierunku Brzegu, Opola, Jelcza, Wrocławia Głównego. Codziennie zatrzymuje się tu około 80 pociągów. W przyszłym roku, po zakończeniu prac znacznie łatwiejszy będzie dostęp do pociągów – zapowiadają przedstawiciele PKP PLK.

Dla podróżnych przygotowany zostanie dwukrawędziowy peron – pociągi będą się zatrzymywały na obu przylegających do peronu torach.

Po przebudowie peron będzie wyższy, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z wagonów. Wygodniejsze podróże zapewni odnowiona długa wiata. Utrzymany będzie historyczny charakter obiektu m.in. przez odpowiednio dobrane detale – m.in. zegar i oświetlenie. Prace obejmą przejście podziemne. Znaczącym udogodnieniem będą windy, które umożliwią dostęp do peronu osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych – wyliczają kolejarze.

Prace w porozumienie z konserwatorem zabytków

Na czas prac, dla podróżnych dostępny jest peron przylegający do budynku dworca. Później zostanie on uporządkowany i zabezpieczony.

Historyczny charakter brochowskiego kompleksu stacyjnego wymaga, by prace prowadzone były w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Inwestycja obejmuje również przebudowę torów oraz wymianę rozjazdów. By prace nie wpływały na kursowanie pociągów, wcześniej przygotowane zostały warunki do sprawnego przejazdu składów przez stację Wrocław Brochów – tłumaczą przedstawiciele PKP PLK.

Zakończenie prac przewidziane jest w drugiej połowie 2021 roku. Inwestycja jest finansowana ze środków budżetowych.

Wrocław Brochów to kolejny przystanek, który w aglomeracji wrocławskiej zapewni lepszy dostęp do pociągów dla wszystkich podróżnych. Obecnie modernizowany jest przystanek Wrocław Muchobór i budowane są 2 nowe przystanki Wrocław Szczepin oraz Iwiny. Od grudnia ubiegłego roku dostępny jest nowy przystanek Mokronos Górny, koło Wrocławia, na trasie do Jaworzyny Śląskiej – dodają kolejarze.