Wrocławski magistrat zaprezentował platformę Przyjazne Deklaracje, czyli narzędzie do rozliczania podatków w łatwy sposób, bez wychodzenia z domu. – Wypełnienie deklaracji podatkowej jeszcze nigdy nie było tak proste – podkreślają urzędnicy.

Miasto zachęca mieszkańców do skorzystania z nowego narzędzia, dzięki któremu wypełnienie podatku jest proste jak nigdy dotąd. Wrocławianie mogą przygotować w nim deklaracje: podatku od środków transportowych, podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.

Platforma umożliwia wygenerowanie dokumentów, które można wydrukować, wysłać pocztą lub dostarczyć do Urzędu Miejskiego drogą elektroniczną. Dzięki inteligentnym algorytmom, deklarację można wypełnić już w kilka minut. Narzędzie automatycznie dobiera stawki podatkowe, odpowiednie załączniki i oblicza należny podatek. Co ważne, platforma umożliwia powrót do wypełnianego dokumentu w dowolnym momencie.

– Przyjazne Deklaracje to duże ułatwienie dla wrocławian, zwłaszcza w obliczu epidemii koronawirusa. Deklarację podatkową można przygotować w sposób szybki i łatwy, bez konieczności wizyty w urzędzie mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Przyjazne Deklaracje – mniej błędów i postępowań wyjaśniających

Rocznie, do Urzędu Miejskiego wpływa ok. 39 tysięcy deklaracji podatkowych. Jak dotąd, wypełnienie dokumentów podatkowych było możliwe za pośrednictwem portalu ePUAP lub składając wersję papierową (osobiście bądź też wysyłając deklarację pocztą na adres Wydziału Podatków i Opłat). Przy wypełnianiu dokumentu podatnik musiał jednak wpisywać informacje w konkretne rubryki dokumentów.

– Dzięki narzędziu w deklaracjach będzie pojawiała się mniejsza liczba błędów, a co za tym idzie – mniej będzie postępowań wyjaśniających. To przekuje się z kolei na większe oszczędności w miejskim budżecie – zaznacza Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Aby już od dzisiaj szybciej wypełniać deklaracje, trzeba wejść na stronę www.przyjazne-deklaracje.pl/wroclaw

Warto dodać, że platforma nadal będzie się rozwijała – jeszcze w tym roku pojawi się możliwość prostego wypełniania deklaracji związanych z opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi – zapowiadają w magistracie.