Zakończyła się budowa przejścia dla pieszych między peronami przystankowymi na ulicy Kazimierza Wielkiego, przy zbiegu trasy W-Z z ulicą Ruską. Od piątku ułatwia ono życie pasażerom komunikacji miejskiej.

Przypomnijmy, o planach związanych z budową nowych przejść dla pieszych wokół Rynku informowaliśmy już w 2017 roku. Najpierw powstały nowe “zebry” na skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego z ul. św. Mikołaja. Teraz miasto zrealizowało także przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego z ulicą Ruską, które ułatwi poruszanie się pomiędzy peronami przystankowymi MPK.

Na początku maja Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił przetarg na realizację tej inwestycji. Wpłynęły dwie oferty, a 10 czerwca jako najkorzystniejszą urzędnicy wybrali ofertę spółki ROTOMAT, opiewającą na niespełna 472 tys. złotych. Prace już się zakończyły, a przejście uruchomiono w piątek 20 listopada przed południem.

Nowa zebra łączy przystanki ‘Rynek” zlokalizowane po obydwu stronach skrzyżowania. Przejście jest wyposażone w sygnalizację świetlną, co wymagało rozbudowy instalacji w obrębie całego skrzyżowania. Sygnalizacja zapewnia bezpieczne pokonanie torowiska, bez ryzyka kolizji z tramwajami i autobusami wyjeżdżającymi z ulicy Ruskiej w lewo i prawo – informuje Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Dodajmy, że jeszcze kilka lat temu wyznaczenie przejścia dla pieszych w tym miejscu było niemożliwe, bo przepisy wymagały, aby pasy miały minimum cztery metry szerokości, a perony są tam węższe. W 2015 roku prawo się jednak zmieniło i aktualnie dopuszcza zwężenie przejścia do 2,5 metra. Dlatego też magistrat zaczął przymierzać się do wprowadzenia takiego rozwiązania.

Jak przypominają urzędnicy, przejście powstało w ramach projektu oficera pieszego, obejmującego wyznaczenie trzech dodatkowych przejść na ulicy Grodzkiej (przy moście Uniwersyteckim), św. Mikołaja i właśnie ul. Ruskiej.

Dwie pierwsze lokalizacje wykonano w minionym roku – dodaje Ewa Mazur.

Będą nowe światła i przejście dla pieszych na Legnickiej

Nowe przejście dla pieszych powstanie także na ulicy Legnickiej, na wysokości ulicy Młodych Techników. Na początku marca Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił przetarg na realizację tej inwestycji. W postępowaniu wpłynęły trzy oferty, a w połowie kwietnia ZDiUM jako najkorzystniejszą wybrał propozycję spółki Zaberd.

Umowa z wykonawcą została podpisana w maju. W jej ramach firma Zaberd wybuduje przejście dla pieszych, przejazd rowerowy i sygnalizację świetlną. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku, a ich wartość to nieco ponad 1,5 mln złotych.