Nowe przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu trasy W-Z z ulicą Ruską ma ułatwić życie pasażerom komunikacji miejskiej. Urzędnicy zapowiadają, że roboty ruszą jeszcze w lipcu.

Przypomnijmy, o planach związanych z budową nowych przejść dla pieszych wokół Rynku informowaliśmy już w 2017 roku. Najpierw powstały trzy nowe „zebry” na skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego z ul. św. Mikołaja. Teraz miasto zrealizuje także przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego z ulicą Ruską, które ułatwi poruszanie się pomiędzy peronami przystankowymi MPK.

Na początku maja Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił przetarg na realizację tej inwestycji. Wpłynęły dwie oferty, a 10 czerwca jako najkorzystniejszą urzędnicy wybrali ofertę spółki ROTOMAT, opiewającą na niespełna 472 tys. złotych.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych objętych dokumentacją projektową dla wykonania przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego z ul. Ruską, w tym: wykonanie przejścia dla pieszych (m.in. korekta przebiegu istniejących krawężników kamiennych i ułożenie kostki betonowej typu STOP, likwidacja płytek typu STOP i wykonanie wypełnienia z nawierzchni bitumicznej), odbudowę nawierzchni po robotach sieciowych, przebudowę sygnalizacji świetlnej i korekta programów sygnalizacji świetlnej, wyniesienie organizacji ruchu poziomej i pionowej, wykonanie kanalizacji kablowej – czytamy w dokumentacji przetargowej.

Jak informują nas przedstawiciele Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, prace budowlane powinny ruszyć jeszcze w lipcu. Urzędnicy czekają jeszcze na zwrot podpisanej umowy od wykonawcy, który na dniach powinien także dostarczyć harmonogram robót, z którego wynikną konkretne daty. Na wszystkie prace wyłoniona w postępowaniu firma będzie miała 4 miesiące od podpisania umowy.

Nowe przejście między przystankami MPK

Na skrzyżowaniu ulicy Ruskiej, Kazimierza Wielkiego i Białoskórniczej zaprojektowano przejście dla pieszych pomiędzy peronami przystankowymi przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz skorygowano przejście przez ul. Kazimierza Wielkiego (wlot zachodni). Zaprojektowane przejście dla pieszych ma szerokość 2,5 metra. Zaprojektowano także sygnalizatory na przejściach dla pieszych i przestawienie lustra drogowego.

Dodajmy, że jeszcze kilka lat temu wyznaczenie przejścia dla pieszych w tym miejscu było niemożliwe, bo przepisy wymagały, aby pasy miały minimum cztery metry szerokości, a perony są tam węższe. W 2015 roku prawo się jednak zmieniło i aktualnie dopuszcza zwężenie przejścia do 2,5 metra. Dlatego też magistrat zaczął przymierzać się do wprowadzenia takiego rozwiązania.

fot. ZDiUM

Będą nowe światła i przejście dla pieszych na Legnickiej

Nowe przejście dla pieszych powstanie także na ulicy Legnickiej, na wysokości ulicy Młodych Techników. Na początku marca Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił przetarg na realizację tej inwestycji. W postępowaniu wpłynęły trzy oferty, a w połowie kwietnia ZDiUM jako najkorzystniejszą wybrał propozycję spółki Zaberd.

Umowa z wykonawcą została podpisana w maju. W jej ramach firma Zaberd wybuduje przejście dla pieszych, przejazd rowerowy i sygnalizację świetlną. Prace potrwają 7 miesięcy, a ich wartość to nieco ponad 1,5 mln złotych.