Magistrat przymierza się do wyznaczenia nowych przejść dla pieszych wokół Rynku. “Zebry” mają pojawić się w trzech miejscach – przy zbiegu ulicy Ruskiej i Kazimierza Wielkiego, przy skrzyżowaniu ulicy Białoskórniczej i świętego Mikołaja, a także na ulicy Grodzkiej, tuż przy moście Uniwersyteckim.

Tu powstanie przejście dla pieszych

fot. Tomasz Matejuk

O planach związanych z wprowadzeniem udogodnień dla pieszych wokół Rynku mówi się we Wrocławiu już od dawna. Pod koniec zeszłego roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego przedsięwzięcia. Cały proces jeszcze trochę potrwa.

– Jesteśmy w trakcie prac projektowych na wyznaczenie przejść we wszystkich trzech lokalizacjach. Ponieważ wyznaczenie przejść na Ruskiej i św. Mikołaja wiąże się z koniecznością rozbudowy sygnalizacji świetlnej, w dokumentacji pojawiła się również część elektryczna, która wymaga i zaprojektowania, i uzgodnienia – tłumaczy Ewa Mazur ze ZDiUM-u.

Co prawda dla użytkowników część elektryczna nie ma dużego znaczenia, ale – jak zaznaczają urzędnicy – wpływa bezpośrednio na koszty realizacji zadania, więc bez tej części nie można sporządzić kosztorysów inwestorskich, które z kolei zadecydują o terminach realizacji.

– Spodziewamy się, że część elektryczna zostanie uzgodniona i odebrana do października i wtedy będziemy mogli zdecydować, które z zadań wykonamy jako pierwsze. I czy będzie to jeszcze rok bieżący, czy już przyszły – dodaje Ewa Mazur.

Nowa “zebra” przy moście Uniwersyteckim

Pierwotnie magistrat planował, że nowe przejście dla pieszych przez ulicę Grodzką powstanie przy okazji remontu mostów Uniwersyteckich.

– Rzeczywiście, były takie plany. Niestety jedyna oferta, którą otrzymaliśmy na realizację tego zadania w trybie zaprojektuj i zbuduj, znacznie przekraczała naszą szacunkową wycenę i zarezerwowane na ten cel środki – wyjaśniał Tomasz Stefanicki, oficer pieszy we wrocławskim urzędzie miejskim.

Tu powstanie przejście dla pieszych

fot. Tomasz Matejuk

Ułatwienia dla pasażerów MPK

Jeśli chodzi o przejścia integrujące przystanki “Rynek”, to o takie rozwiązanie pasażerowie MPK dopominają się już od dłuższego czasu. Łącznie jest aż osiem przystanków o takiej nazwie, co oznacza, że trzeba krążyć między peronami. Najbardziej uciążliwe jest przechodzenie przez peron podzielony przez przecznicę z ulicą Ruską.

Jeszcze kilka lat temu wyznaczenie przejścia dla pieszych w tym miejscu było niemożliwe, bo przepisy wymagały, aby pasy miały minimum cztery metry szerokości, a perony są tam węższe. W 2015 roku prawo się jednak zmieniło i aktualnie dopuszcza zwężenie przejścia do 2,5 metra.

Dlatego też magistrat zaczął przymierzać się do wprowadzenia takiego rozwiązania. Nowe przejścia powstaną na skrzyżowaniach trasy W-Z z ulicą Ruską (jedna “zebra”) i świętego Mikołaja (trzy “zebry”).

Dodajmy, że podobne ułatwienie dla pasażerów MPK właśnie powstało przy przystankach tramwajowych “Wielka”. Gotowe jest już nowe przejście dla pieszych pomiędzy peronami.

– Dzięki niemu możliwe będzie bezpieczne dojście na perony tramwajowe w obie strony, zarówno od ul. Wielkiej, jak i ul. Szczęśliwej, bez konieczności nadkładania drogi do przejść dla pieszych przez jezdnię ul. Powstańców Śląskich – tłumaczą urzędnicy.