Rusza rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego. Władze miasta i Ministerstwo Rozwoju zaakceptowały Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2016-2018. W najbliższą sobotę wszyscy mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje na temat planowanych działań oraz przedstawić swoje pomysły dotyczące przyszłości dzielnicy.

Angel_River_Przedmiescie Olawskie_otoczenie_2

Foto: Angel River

Jednym z głównych projektów rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego będzie odnowienie  i zagospodarowanie nabrzeży Oławy w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2018.

– Program został uchwalony przez Radę Miejską Wrocławia, a następnie zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Ministerstwo Rozwoju. Dzięki temu możemy starać się o środki z Unii Europejskiej – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja. – Chcemy, żeby rzeka Oława ponownie stała się dostępna dla mieszkańców Wrocławia. Rewitalizacja Nadodrza przyniosła pozytywne efekty. Teraz nadszedł czas na Przedmieście Oławskie – dodaje.

Grażyna Adamczyk-Arns uważa, że nabrzeża Oławy mają duży potencjał rekreacyjny. W tym monecie nie jest on w pełni wykorzystany, ale niewiele trzeba, aby rzekę i jej brzegi odzyskać dla wrocławian.

– Mogą stać się miejscem odpoczynku i spotkań nie tylko dla mieszkańców osiedla, ale i całego miasta. Dla wielu wrocławian może to być powód, by po raz pierwszy się tutaj pojawić. Oława jest w centrum Wrocławia, ale będąc tutaj, ma się wrażenie, że jest się na Mazurach. To ewenement w skali miasta – mówi Grażyna Adamczyk-Arns.

Lokalny Programu Rewitalizacji przewiduje też odnowienie i zagospodarowanie podwórek na tak zwanym “Trójkącie” – mają powstać ścieżki i pasy zieleni. Miasto planuje także stworzyć tam miejsca aktywności lokalnej. Magistrat pracuje w tej chwili nad koncepcją dwóch oficyn, które mogłyby pełnić taką rolę, oraz tworzy bank lokali przeznaczonych na działalność kulturalną i społeczną, które będą udostępniane na preferencyjnych warunkach.

Podczas sobotnich konsultacji społecznych każdy będzie mógł zasugerować kierunek zmian mających na celu przywrócenie świetności Przedmieściu Oławskiemu.

– W ramach spotkania mieszkańcy Wrocławia będą mogli przedstawić swoje pomysły. Będzie to okazja do dyskusji, rozmów, pytań. Jeżeli ktoś ma chęć, by coś zrealizować w ramach działań sąsiedzkich, zawsze chętnie wspieramy inicjatywy mieszkańców – wyjaśnia Grażyna Adamczyk-Arns.

Spotkanie z mieszkańcami Przedmieścia Oławskiego odbędzie się w sobotę 30 lipca w godzinach 10-16 przy ulicy Walońskiej 11/4U w Biurze Sprzedaży Apartamentów inwestycji Angel River w ramach organizowanego tam Dnia Otwartego. Inwestycja powstaje przy rzece Oława, wpisując się tym samym w poprawę wizerunku nabrzeża.