Zakrojona na szeroką skalę przebudowa mostów Pomorskich trwa od wiosny. Teraz prace budowlane ruszają na południowej przeprawie, która przejdzie największą metamorfozę i odzyska blask z początków XX wieku.

Przypomnijmy, kompleksowa przebudowa trzech mostów Pomorskich: południowego, środkowego i północnego ruszyła na początku marca bieżącego roku.

Głównym założeniem przebudowy jest poprawa stanu technicznego obiektu, ale oprócz tego uzyskamy nową jakość. Powstanie m.in. przystanek wiedeński. Wykonawca zacznie prace od mostu Północnego – zapowiadał wczesną wiosną Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

Dopiero w drugiej kolejności prace budowlane zaplanowano na moście południowym. Wszystko po to, żeby zapewnić obsługę komunikacyjną dla mieszkańców. Przebudowa mostu Pomorskiego Południowego właśnie rusza.

W związku z tym od nocy z 2 na 3 października nie będzie możliwy przejazd przez tę przeprawę. Dojazd do posesji położonych w pobliżu mostu Pomorskiego Środkowego (Bulwary Książęce) będzie możliwy od ul. Jagiełły, a następnie przez ulicę Księcia Witolda, natomiast do Mariny od strony mostu Uniwersyteckiego. Ruch pieszych na moście na tym etapie zostanie utrzymany – informują przedstawiciele Wrocławskich Inwestycji.

Jak zapowiadają, wykonawca rozpocznie prace od demontażu torowiska tramwajowego i nawierzchni jezdni. Potem rozpocznie demontaż balustrad na zabytkowej przeprawie po stronie zachodniej. Trafią one do konserwacji.

Mosty Pomorskie odzyskają blask

To właśnie południowa przeprawa przejdzie największą metamorfozę.

– Nie do poznania zmieni się najstarszy z mostów, południowy, z którego znikną rury ciepłownicze. Pod nadzorem konserwatora zabytków przywrócimy mu blask z początków XX wieku. Zabytkowa przeprawa odzyska m.in. stylowe latarnie na wieżyczkach – zapowiadał na początku roku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Powstanie także pełna infrastruktura drogowa.

– W ramach tej wielkiej inwestycji przebudujemy trzy mosty: Północny, Środkowy i Południowy, ulicę w ich obrębie, skrzyżowanie z ul. Księcia Witolda, chodniki, torowisko tramwajowe, sieci podziemne. Pojawi się nowe oświetlenie, nowy przystanek tramwajowy  wyliczają urzędnicy.

Cała inwestycja pochłonie około 70 mln złotych i potrwa 3 lata.