Znamy szczegóły rządowego programu przystankowego. Na liście podstawowej znalazło się 7 lokalizacji na Dolnym Śląsku, z kolei na liście rezerwowej figuruje 8 przystanków, w tym trzy na terenie Wrocławia: Stabłowice, Zakrzów Wschód i Tarnogaj.

Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku w Ministerstwie Infrastruktury rozpoczęły się konsultacje publiczne programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025, a jak informowaliśmy w lutym bieżącego roku, w ramach konsultacji zgłoszono propozycje budowy nowych przystanków we Wrocławiu, które zostały przez resort uwzględnione. Szczegóły rządowego programu przystankowego poznaliśmy pod koniec maja.

Za 1 mld zł zbudujemy i odbudujemy przystanki kolejowe oraz wydłużymy perony tam, gdzie obecnie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i dostępną również dla mieszkańców mniejszych miejscowości – zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak zapewniają przedstawiciele resortu infrastruktury, dostępne środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych. Program ma przyczynić się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwić pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

W całej Polsce, dzięki realizacji rządowego programu budowy przystanków kolejowych, mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei. W zależności od potrzeb, przebudujemy perony, zmienimy ich lokalizację lub wybudujemy nowe przystanki. Pasażerowie będą wsiadać do pociągów bezpieczniej i wygodniej – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA .

Nowe przystanki kolejowe na Dolnym Śląsku

W ramach programu uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.

Na Dolnym Śląsku nowe przystanki w ramach programu mają powstać w 7 lokalizacjach. Na liście podstawowej znalazły się: Legnickie Pole, Mirków, Boguszów-Gorce Dzikowiec, Szklarska Poręba Średnia, Ścinawa, Świdnica Zawiszów i Oława Zachodnia.

Z kolei na liście rezerwowej widnieje 8 lokalizacji, w tym wszystkie wrocławskie. Są tam Studniska, Kunice, Lubań Miasto, Piotrowice Świdnickie, Wrocław Stabłowice, Wrocław Zakrzów Wschód, Wrocław Tarnogaj i Strzelce Świdnickie.