Zielone wagony na trasę linii ,,0” wyjadą w piątek i sobotę. W naszym mieście to niecodzienny widok i niezawodny znak, że do Wrocławia przyjechał skład z Poznania.  A na jego pokładzie soliści oraz kilkanaście grup artystycznych, którzy będą gościć w naszym mieście 1-3 lipca w ramach Koalicji Miast dla Kultury.

Poznań Wrocław

Mieszkańcy zagrają z aktorami w tramwaju

,,Następny przystanek Poznań” – pod tym hasłem goście przygotują dziewięć akcji artystycznych. Niecodzienną atrakcją będzie mobilny spektakl ,,Transmisji”, którego publiczność stworzą pasażerowie tramwaju.

Zielone charakterystyczne wagony wyruszą z Placu Powstańców Wielkopolskich piątek (o 12.00, 14.00 i 16.00) oraz w sobotę (o 13.00, 15.00 i 17.00). Podczas trasy linii ,,0” poznamy miejsca, wydarzenia i postaci kojarzone z Poznaniem. Aktorzy Teatru Usta Usta Republika znani są z tego, że grają nie tyle dla widzów, co z widzami. Przy ich występach to publiczność na bieżąco decyduje, jaki będzie dalszy przebieg spektaklu.

Podróżni zatrzymują się przy dworcu

Sceną artystycznych wydarzeń stanie się w piątek o 15.00 plac przed Dworcem Głównym PKP. Na krótszą lub dłuższą chwilę, wrocławian i zabieganych podróżnych zatrzyma i zaciekawi koncert ,,Muzyka na Wietrze”. Śpiewacy prowadzeni przez tenora Wojciecha Sokolnickiego wystąpią na przemian z efektownym kwartetem puzonowym. TrombQuartet zaskakuje swoich słuchaczy nie tylko wykonaniem muzyki klasycznej, ale także własnymi opracowaniami utworów jazzowych, przebojów muzyki filmowej, a nawet piosenek popu.

Poznań Wrocław - TrombQuartet

Koncert kameralnej muzyki w kameralnym miejscu to z kolei sobotnia propozycja Orkiestry Polskiego Radia Amadeus. W zjawiskowej sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego (plac Uniwersytecki 1) zabrzmią: ,,Quarto Estaciones Portenas” A. Plazzolii oraz ,,Obrazki z wystawy” M. Musorgskiego. Darmowe wejściówki dla 220 osób rozdadzą organizatorzy wśród mieszkańców Wrocławia. Koncert odbędzie się 2 lipca o 18.00.

Czy ludzie ludzi polubią?

Takie pytanie postawi w sobotę grupa Circus Ferus. W podziemnym przejściu Placu Grunwaldzkiego artyści będą wraz z mieszkańcami sprawdzać, czy w przestrzeni miejskiej jest miejsce na serdeczność, bezinteresowną życzliwość i brak uprzedzeń. Grupa zasłynęła głośnym happeningiem ,,Placebo Domino”, którym sarkastycznie skomentowała koncert hiszpańskiego tenora w Poznaniu i przy okazji – sens organizacji przez miasto drogich koncertów z udziałem gwiazd.

Koalicja Miast dla Kultury

to program współpracy Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz sześciu innych polskich miast, które konkurowały o ten tytuł. Dzięki temu środowiska samorządowe, artystyczne i pozarządowe wymieniają się doświadczeniami, chwalą lokalnymi artystami i promują instytucje kultury.

Poznań nie będzie ostatnim miastem, które pokaże swoje artystyczne oblicze we Wrocławiu. Kolejnymi gośćmi będzie Łódź (14-17 lipca), Gdańsk (30 lipca-5 sierpnia) i Katowice (15-21 sierpnia).

Więcej wydarzeń, informacji i dokładny program w najbliższy weekend na stronie:  http://koalicjamiast.wroclaw2016.pl/poznan/.