Wiosną tego roku przy ulicach, na skwerach i w parkach Wrocławia pojawi się ponad 1,1 tys. drzew, ponad 25 tys. szt. krzewów i prawie 250 tys. kwiatów. Właśnie ogłoszony został przetarg na zakup drzew, krzewów i kwiatów, które sadzone będą wiosną.

Fot. Pixabay.com

Od 2014 roku na terenach miejskich posadzono ponad 19,5 tys. drzew oraz zalesiono ponad  63 ha lasów. – Dążymy do tego, aby Wrocław jako miasto nowoczesne o dużym potencjale intelektualnym, gospodarczym i kulturalnym było zawsze miejscem przyjaznym dla swoich mieszkańców i przebywających w nim gości. Każdego roku na wiosnę i na jesień rozpisujemy przetarg na dostawę materiału roślinnego, który pojawi się na terenach Wrocławia – mówi Monika Pec-Święcicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Dużo starych drzew usycha

– Pamiętajmy, że duża ilość nasadzeń, to m.in. wynik wycinki drzew przez deweloperów pod inwestycje. Potem są oni zobowiązani dokonać swoistej rekompensaty tych ubytków – mówi Bartosz Jungiewicz ze Stowarzyszenia Bezpartyjny Wrocław i rady osiedla Grabiszyn-Grabiszynek. – Dobrze, że dokonuje się nasadzeń nowych drzew. Natomiast szkoda, że brakuje środków na pielęgnację starych i pięknych drzew, które usychają np. z powodu jemioły – jak w Parku Grabiszyńskim. Wrocław nie zatrudnia też miejskich ogrodników, którzy dbaliby o stan drzewostanu w mieście. Zarząd Zieleni Miejskiej zajmuje się tylko kwestiami organizacyjnymi, jak np. przetargi – dodaje Bartosz Jungiewicz.

Najwięcej drzew w przeliczeniu na jednego mieszkańca

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała ostatnio wyniki kontroli dotyczące zarządzania zielenią miejską przeprowadzonej w 9 miastach. Okres objęty kontrolą to lata 2014 – I kwartał 2017.

Kontrola NIK wykazała, że we Wrocławiu posadzono najwięcej drzew w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ponadto, zaraz po Warszawie, przeznaczyliśmy największą kwotę na zagospodarowanie i utrzymanie zieleni (ponad 80 mln zł), przy zachowaniu bardzo wysokiego wskaźnika wydatków na utrzymanie i pielęgnację oraz zakup sadzonek krzewów i drzew – wylicza Agnieszka Cybulska-Małycha, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Najczęściej klon, lipa i dąb

Fot. Pixabay.com

Zgodnie z tegorocznymi planami wiosną przy ulicach, na skwerach, zieleńców i w parkach pojawi się ponad 1,1 tys. drzew, ponad 25 tys. szt. krzewów i prawie 250 tys. kwiatów. Natomiast łącznie, w całym 2018 roku na terenie Wrocławia posadzonych zostanie ponad 6,7 tys. drzew.

I tak na przykład: Park Szczytnicki uzupełniony zostanie o 100 różnorodnych drzew, a w Parku Tarnogajskim posadzonych zostanie ponad 40 drzew i ponad 1800 krzewów. W ramach realizacji projektów WBO wzdłuż ul. Kamiennej pojawi się ponad 30 dębów szypułkowych, a w ramach pierwszej części projektu Park Młodego Wrocławianina przy ul. Awicenny posadzonych zostanie 235 drzew.

W ramach wiosennych nasadzeń nowe rośliny pojawią się na zieleńcach i skwerach. I tak: przy ul. Hauke-Bosaka posadzonych zostanie ponad 900 bylin i aż 10 tys. kwiatów cebulowych, a przy pętli przy ul. Brodzkiej posadzonych zostanie 16 brzóz, 550 sztuk dereni i ponad 1 tys. sosen górskich.

Do najczęściej nasadzanych drzew należą m.in.: klon pospolity, klon polny, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, dąb szypułkowy, robinia akacjowa, sosna czarna, jodła kalifornijska, świerk serbski, jesion wyniosły, głóg oraz platan klonolistny.

Wśród nasadzanych krzewów są: ligustr pospolity, tawuła japońska, wczesna czy szara, dereń, porzeczka alpejska, irga, trzmielina, pięciornik, berberys, żywotnik, kosodrzewina, jałowiec pospolity, jałowiec kłujący, płożący oraz cis pospolity.

Rośliny o większych wymaganiach siedliskowych oraz tzw. egzoty nasadzane np. w Ogrodzie Japońskim. Są to głównie: klon palmowy, sośnica, szydlica, magnolia drzewiasta, jodła hiszpańska, cedr.

Każdego roku dopełnieniem nasadzeń drzew i krzewów są kwiaty. W 2018 roku zostaną posadzone na kwietnikach o powierzchni ponad 43 arów a także w donicach ozdobnych, wieżach kwiatowych i w kwietnikach na latarniach.

Fot. Pixabay.com