Dolny Śląsk przejmie następne linie kolejowe. Tym razem chodzi o trasę między Gryfowem Śląskim a Świeradowem-Zdrojem. Po rewitalizacji, na tych stacjach znów pojawią się pociągi.

Jak informuje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, Ministerstwo Infrastruktury zgodziło się, by PKP przekazało naszemu województwu linię nr 317: Gryfów Śląski – Mirsk oraz 336: Mirsk – Świeradów Zdrój.

Przed nami podpisanie aktów notarialnych, a potem prace nad harmonogramem rewitalizacji – zapowiada Tymoteusz Myrda.

Jak dodaje, zarząd województwa dołoży wszelkich starań, żeby mieszkańcy mogli jak najszybciej zobaczyć pociągi Kolei Dolnośląskich także na tych stacjach.

Dolny Śląsk przejmuje i rewitalizuje linie kolejowe

Przypomnijmy, projekt przejmowania przez samorząd Dolnego Śląska nieużywanych linii kolejowych rozpoczął się w 2018 roku. Pierwsza linia Bielawa – Dzierżoniów, została już zrewitalizowana i od grudnia 2019 roku znów jeżdżą tam pociągi, a w listopadzie ubiegłego roku samorząd naszego województwa przejął sześć kolejnych linii.

Z kolei od grudnia ubiegłego roku trwają już przygotowania do rewitalizacji linii kolejowych do Karpacza, Kowar i Świeradowa-Zdroju. Jak informowaliśmy w drugiej połowie marca, do urzędu marszałkowskiego trafiły już studia wykonalności dla obu tras.

O przejmowaniu następnych linii kolejowych mówił też w wywiadzie dla naszego magazynu Patryk Wild, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Będziemy ten projekt rozwijać – myślimy o transgranicznej pętli, która pozwalałaby objechać dookoła Góry Sowie. Pociągi jeździłyby przez Wałbrzych, Szczawno-Zdrój, Mieroszów, Mezimesti obok Skalnego Miasta czy Broumov ze wspaniałym klasztorem i browarem, a dalej przez Słupiec i Srebrną Górą, Bielawę i Świdnicę z powrotem do Wałbrzycha – zapowiada Patryk Wild.

Jak w ubiegłym roku podkreślali przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, przejęcie i uruchomienie kolejnych tras będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju turystyki w regionie. Połączenia kolejowe zyskają m.in. cztery dolnośląskie uzdrowiska, Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Łatwiejszy będzie również dojazd do niezwykłych zabytków, jakimi są pałace wpisane na listę pomników historii, czyli do 9 obiektów z Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.