Od grudnia wrocławianie zyskają nowe, bezpośrednie połączenie kolejowe z Wiedniem i Budapesztem. Pociąg będzie wyjeżdżał z naszego miasta późnym wieczorem, a do celu docierał rano.

Już 9 grudnia 2018 roku w życie wejdzie nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Znajdzie się w nim sporo nowych połączeń.

Najciekawszym z nich dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska wydaje się być pociąg IC NightJet relacji Wiedeń/Budapeszt – Wrocław – Berlin, który umożliwi dzienny dojazd do Berlina oraz nocny do Wiednia, Bratysławy i Budapesztu. Po stronie polskiej zatrzyma się m.in. na stacjach Wrocław Główny, Opole Główne, Kędzierzyn-Koźle i Racibórz.

Z Wrocławia w kierunku Wiednia i Budapesztu pociąg będzie wyruszał o godzinie 23. Do stolicy Austrii dotrze o 7 rano, a do stolicy Węgier – o 8.35. O planach uruchomienia takiego połączenia informowaliśmy już w czerwcu.

Ponadto, nowy nocny pociąg TLK Pogórze zapewni połączenie Przemyśla z Wrocławiem. A z Warszawy do Zielonej Góry przez Wrocław będzie kursować IC Konopnicka.

Na relacjach Białystok – Szklarska Poręba przez Warszawę i Wrocław oraz Warszawa – Zielona Góra przez Wrocław pojawią się składy PesaDART.

– Dzięki tym zmianom mieszkańcy Zielonej Góry i turyści odwiedzający Szklarską Porębę zyskają możliwość podróżowania nowoczesnymi i komfortowymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT) – zapowiadają kolejarze.

fot. FlixBus

Z Wrocławia do Budapesztu także autobusem

Do stolicy Węgier z naszego miasta można będzie dojechać bez przesiadek także FlixBusem. Przewoźnik od czwartku 8 listopada uruchomi nową linię N1293. Autobus będzie jeździł na trasie: Wrocław – Opole – Ostrawa – Bratysława – Győr – Budapeszt cztery razy w tygodniu. Start ze stolicy Dolnego Śląska o godz. 22.10, a do końcowego przystanku w Budapeszcie autobus dojedzie o godz. 9.00.

Łącznie w tym tygodniu, Wrocław zyskuje 6 nowych linii autobusowych.

– Dzięki nowym połączeniom z Wrocławia można dojechać do niewielkich miejscowości uzdrowiskowych, jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój oraz turystycznych miast, jak Toruń, Sopot, Gdynia, Bratysława czy Budapeszt – wylicza Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBus Polska.

Jak podkreśla Leman, przewoźnik nieustannie pracuje nad rozwojem siatki i włącza do niej połączenia, które dadzą Polakom nowe możliwości podróży.

– Wrocław, jako jedno z trzech centrów przesiadkowych, jest istotnym punktem na mapie FlixBusa i jego mieszkańcy mogą spodziewać się otwarcia w przyszłości kolejnych linii, również zagranicznych – zapowiada Michał Leman.

We Wrocławiu znajdują się dwa przystanki FlixBusa: na Dworcu Autobusowym (ul. Sucha) oraz na Placu Grunwaldzkim.