Najprawdopodobniej w połowie bieżącego roku Piwnica Świdnicka ponownie otworzy swoje podwoje. – Charakter lokalu się nie zmieni – zapowiadają urzędnicy.

Piwnica Świdnicka, czyli najstarsza (rozpoczęła działalność w 1273 roku) piwiarnia nie tylko we Wrocławiu, ale i w całej Europie, została zamknięta na przełomie 2017 i 2018 roku. Wówczas lokal wrócił do miasta, po wcześniejszym, toczącym się kilka lat sądowym sporze najemcy z magistratem.

Zdecydowałem się to miejsce ponownie uruchomić, mam nadzieję, że już wkrótce będziemy z niego dumni. Prace są już tu prowadzone, chciałbym zdążyć na święto Wrocławia, mam nadzieję, że się uda. A jak nie, to będzie małe opóźnienie. Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Remont trwa

Obecnie trwa remont Piwnicy Świdnickiej – prowadzi go, wyłoniona w przetargu, spółka Nexus. Zakres prac obejmuje wykonanie projektu, demontaż nieczynnej infrastruktury znajdującej się w obiekcie, wykonanie różnego typu instalacji, dostosowanie dojścia do obiektu dla osób niepełnosprawnych, wymiana windy towarowej oraz zabezpieczenie przeciwwilgociowe murów.

Termin realizacji zamówienia, zgodnie z ofertą, to 25 tygodni od dnia podpisania umowy, co nastąpiło 31 października 2019 roku. Zatem zakończenie prac nastąpi w końcówce kwietnia – zapowiada Wojciech Koerber z biura prasowego magistratu.

Jak dodaje, koszt realizacji zamówienia to 4 094 670 zł brutto.

Miasto już szuka najemcy

Równoległe ruszyły procedury umożliwiające przeprowadzenie postępowania w celu wyłonienia najemcy, który docelowo będzie prowadził działalność gastronomiczną w nawiązaniu do tradycji lokalu – tłumaczy Wojciech Koerber.

Jak podkreślają urzędnicy, dopuszczone dodatkowo będzie prowadzenie działalności o charakterze kulturalno-muzycznym.

Wyłonienie najemcy w trakcie prac remontowych ma na celu skrócenie czasu koniecznego na adaptację i wyposażenie wnętrza w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków i przywrócenie lokalu mieszkańcom oraz turystom – dodaje Wojciech Koerber.

fot. Klearchos Kapoutsis from Santorini, Greece – Piwnica Świdnicka Uploaded by Yarl, CC BY 2.0