Dni pawilonu przy ulicy Grochowej są policzone. Osiedlowi radni chcą, by zastąpił go nowy pawilon gastronomiczno-usługowy przy Ryneczku Jemiołowa.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, miasto ogłosiło przetarg na sprzedaż pawilonu przy ulicy Grochowej, w którym mieści się m.in. jadłodajnia “Grochowianka”. Nie pomogły petycje mieszkańców, którzy sprzeciwiali się sprzedaży tego terenu.

Wyburzenie pawilonu i wybudowanie w tym miejscu nowego czteropiętrowego obiektu spowodowało zaniepokojenie sporej grupy mieszkańców, szczególnie zamieszkujących w przylegającym do działki kwartale. Mieszkańcy obawiają się, że nowy budynek zasłoni im dopływ światła, co wpłynie niekorzystnie również na zieleń w podwórzu. Zawsze stoimy za interesem mieszkańców, ale też lokalnych przedsiębiorców osiedlowych, którzy od lat prowadzą tu swoją działalność – podkreśla Paweł Pomian, radny i sekretarz w Radzie Osiedla Gajowice.

W październiku 2019 roku Rada Osiedla Gajowice poparła petycję mieszkańców.

Wielokrotnie w ciągu ostatnich lat prosiliśmy o wypracowanie kompromisu. Jesteśmy świadomi, że ten obiekt nie jest w najlepszym stanie technicznym, a przede wszystkim estetycznym. Zależy nam na zatrzymaniu lokalnych przedsiębiorców u nas na osiedlu, ale też wypracowaniu rozwiązań kompromisowych z mieszkańcami wspólnot mieszkaniowych z działek graniczących z planowaną inwestycją – tłumaczy Ryszard Kessler, przewodniczący Rady Osiedla Gajowice.

fot. P. Pomian

Nowy pawilon stanie przy Ryneczku Jemiołowa?

W 2017 roku ruchy miejskie złożyły do Biura Rozwoju Wrocławia koncepcję pawilonu położonego w pobliżu budynku dawnego V liceum i nowego targowiska przy ul. Jemiołowej. Jej autorem jest Jan Jerzmański z pracowni Awangarda. Radni z osiedla Gajowice zaznaczają, że atrakcyjna forma architektoniczna pawilonu, drewniana konstrukcja, integralność z otoczeniem, połączona z możliwością zmiany miejsca mogą stanowić alternatywę.

Ten projekt bardzo nam się spodobał. Od razu pomyśleliśmy, że świetnie wpisze się w okolicę Ryneczku Jemiołowa i planowanego centrum kulturalno-sportowego przy Grochowej. Liczymy na to, że pomysł spodoba się prezydentowi. To miejsce jest centrum życia społecznego na Gajowicach i taki pawilon z usługami i lokalami gastronomicznymi, jadłodajnią, ale też np. kawiarnią, idealnie by się tu odnalazł. To strzał w dziesiątkę – mówi Paweł Pomian.

Pawilon został wstępnie zaplanowany pod potrzeby istniejących działalności w obiekcie zaplanowanym do wyburzenia, czyli jadłodajni, złotnika, gabinetu weterynaryjnego, salonu fryzjerskiego, ale przewiduje też możliwość dostosowania projektu do miejsca i potrzeb usługowych osiedla.