W miejscu pawilonu usługowego przy ulicy Grochowej ma stanąć nowy budynek mieszkalny. Urzędnicy wystawili nieruchomość na sprzedaż, mimo sprzeciwu okolicznych mieszkańców.

Kilka dni temu wrocławski magistrat ogłosił przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ulicy Grochowej 17, 19-21. Stoi tam parterowy budynek usługowy o powierzchni 547 metrów kwadratowych, w zabudowie zwartej z sąsiednią zabudową mieszkaniową wielorodzinną.

Budynek znajduje się w południowej części działki, a pozostałą część stanowi teren wnętrza podwórzowego. Pomiędzy budynkiem nr 17 a budynkiem nr 19-21 mieści się przejazd bramowy, prowadzący na podwórze. Teren przeznaczony jest na zabudowę wielorodzinną.

Nieruchomość leży na obszarze, dla którego brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ustalenie wymagań dotyczących nowej zabudowy nieruchomości nastąpić może w drodze decyzji o warunkach zabudowy, o którą winien wystąpić nabywca – informują urzędnicy.

Cena wywoławcza to 1 mln 140 tys. złotych, a przetarg odbędzie się 15 kwietnia.

Koncepcja zagospodarowania nieruchomości fot. UMW

Mieszkańcy przeciwni sprzedaży

Kilka lat temu, gdy pojawiły się pierwsze informacje o planach sprzedaży pawilonu, mieszkańcy zorganizowali petycję “Ratujmy Grochowiankę”, by nie dopuścić do likwidacji działającej tam od wielu lat jadłodajni.

Już trzy lata temu miasto informowało, że punkty w pawilonie będą działały co najmniej do końca 2019 roku. Obecnie nieruchomość objęta jest czterema umowami najmu na lokale użytkowe na czas oznaczony: trzy umowy zawarte są do dnia 31 marca 2020 roku, a jedna – do 29 lutego 2020 roku. Z zasady przedsiębiorcy otrzymują lokale zastępcze, jeśli tylko wyrażą taką chęć. Dostali zapewnienie, że w razie potrzeby miasto przez Zarząd Zasobu Komunalnego udziela pomocy najemcom w ich poszukiwaniu – informuje Marcin Obłoza z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

Z kolei jesienią 2019 roku do prezydenta Jacka Sutryka wpłynęła kolejna petycja – tym razem od mieszkańców ulicy Kłośnej, Ołowianej i Pereca – w sprawie wycofania ze sprzedaży działki przy ulicy Grochowej.

Sprzeciwiamy się inwestycji, która zniszczy ład przestrzenny naszego osiedla i zaburzy przestrzeń okolicznym mieszkańcom. Plac, który znajduje się wewnątrz podwórza stanowi przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców – pisali autorzy petycji.

Wyliczali, że nowy budynek, który powstanie w miejscu pawilonu, spowoduje jeszcze większy brak miejsc parkingowych, obniży wartość sąsiednich nieruchomości, a także spowoduje znaczne zacienienie i brak światła dla przylegających bloków przy ulicy Pereca i Kłośnej.

Okna części mieszkań są tylko od strony podwórza! Nowa inwestycja w znacznym stopniu odetnie mieszkania od naturalnego światła – argumentowali mieszkańcy.

Zwracali również uwagę, że część budynków, w tym kamienica przy ul. Kłośnej 6 oraz kamienice przy ul. Ołowianej 6, 8, 10, jest wpisana na listę zabytków.

Głębokie wykopy pod przyszłą inwestycją zapewne spowodują naruszenie tych zabytkowych budynków – czytamy w petycji.

Autorzy przypominali, że podobny los spotkał mieszkańców ul. Traugutta 80a i ul. Drobnera, gdzie prace budowlane poważnie naruszyły konstrukcje budynków.

Panie prezydencie, budynek przy ul Grochowej 17, 19-21 ma w sobie wielki potencjał i od lat służy okolicznym mieszkańcom. Przez wiele lat nikt nie zadbał o jego stan techniczny (jedynie około 5 lat temu został wymieniony dach wraz z ociepleniem), jednak remont elewacji i wymiana witryn w znacznym stopniu poprawi jego kondycję i odbiór wizualny. Wolne lokale handlowe, które znajdują się w budynku na pewno znalazłyby chętnych najemców – podkreślali mieszkańcy.

fot. Togamek – Own work, CC BY-SA 3.0

Co na to magistrat?

Petycja nie przyniosła jednak efektu i miasto zdecydowało się na sprzedaż nieruchomości. Jak czytamy w odpowiedzi na petycję, pawilon jest w złym stanie technicznym, uniemożliwiającym w dłuższej perspektywie jego eksploatację, a analiza wykonana przez Zarząd Zasobu Komunalnego wykazała brak ekonomicznego i gospodarczego uzasadnienia dla przeprowadzenia remontu.

Biuro Rozwoju Wrocławia w trosce o zachowanie ładu przestrzennego, sporządziło koncepcję zagospodarowania tej nieruchomości z uwzględnieniem terenu sąsiedniego. Ideą było zamknięcie kwartału zabudowy w sposób optymalny – wyjaśnia Regina Danek, dyrektor Wydziału Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości.

Jak tłumaczy, koncepcja zakłada lokalizację budynku mieszkalnego wielorodzinnego z zachowaniem funkcji usługowych w jego parterze, o powierzchni zabudowy zbliżonej do powierzchni zabudowy istniejącego obiektu.

Ostateczne parametry planowanego budynku określone zostaną na etapie projektowania. Uzależnione są one m.in. od analizy nasłonecznienia, która jest jednym z kryteriów określenia obszaru oddziaływania projektowanego budynku na istniejącą w sąsiedztwie zabudowę – zaznacza Regina Danek.

Urzędniczka podkreśla, że przeznaczony do sprzedaży grunt stanowi niewielką część powierzchni terenu gminnego i zapewnia, że wnętrze podwórzowe zachowa niezmieniony charakter i nadal będzie to ogólnodostępny dla mieszkańców teren rekreacyjny.

Odnosząc się do obaw dotyczących naruszenia konstrukcji istniejących budynków na etapie realizacji prac budowlanych, wyjaśniam, że w zwartej zabudowie śródmiejskiej Wrocławia prowadzone są liczne inwestycje, których realizacja przebiega w sposób bezpieczny i nie zagrażający sąsiednim budynkom. Naruszenia konstrukcji sąsiednich budynków są jednostkowymi przypadkami, a usunięcie skutków obciąża inwestora – pisze Regina Danek.

Jak podsumowuje przedstawicielka magistratu, po przeanalizowaniu obaw mieszkańców, a także kierując się zasadą racjonalnego gospodarowania zarekomendowano kontynuowanie procedury sprzedaży nieruchomości przy ulicy Grochowej.

foto główne: Togamek – Own work, CC BY-SA 3.0